Liga 6

Măgura a cedat ”lanterna”, după a doua victorie a sezonului

În returul Ligii a VI-a, Măgura Slătioara a obţinut deja patru puncte, dintr-o remiză, cu Copăceni şi o victorie la Pesceana. Ultima a fost înregistrată în week-end-ul trecut. Pentru Măgura a fost al doilea succes al sezonului. Odată cu acesta a predat şi ”lanterna roşie”. A cedat ultimul loc celor de la Luceafărul. Partida s-a terminat la scorul de 2-3. Luigi Angheluţă a realizat dubla pentru oaspeţi. A deschis scorul rapid, din minutul 4. Gazdele au egalat în minutul 32 prin Florin Măgîlă. Scorul pauzei, 1-2, a fost stabilit de Marius Olan. În debutul părţii secunde, Angheluţă a marcat pentru 1-3. La adăpostul acestui avantaj, oaspeţii au încercat să rupă jocul. În minutul 70, cu preţul unui cartonaş roşu, Smedoiu s-a opus unei situaţii clare a gazdelor. În superioritate numerică, Luceafărul a mai reuşit, în ultimele minute, doar să reducă din diferenţă. Robert Giurea a marcat în minutul 90 pentru 2-3. Pentru Slătioara urmează un joc dificil, cu Zorile Scundu, echipă cu pretenţii la locurile fruntaşe în Seria Sud. Măgura mai poate spera doar la locul 12 în acest sezon. Locul 11, ocupat acum de Cerna Copăceni, e destul de departe. O despart de el opt puncte.