Fără categorieLiga IVFotbal

Tică Negrescu a apreciat evoluţia jucătorilor săi după amicalul cu Flacăra Horezu

Negrescu_TicaLuncavăţul Popeşti a oferit o replică dârză dublei campioane a judeţului Flacăra Horezu, în amicalul care a avut loc sâmbăta trecută, pe terenul sintetic din comuna administrată de primarul Constantin Şerban. Iar asta deşi elevii lui Tică Negrescu au pierdut meciul cu 4-1. Unicul gol al popeştenilor a fost marcat de noua achiziţie Robert Bărbuşi, care a şi ratat apoi o altă ocazie rarisimă, după ce a ajuns singur cu portarul advers.
„În ciuda înfrângerii, am făcut un joc bun, şi sunt mulţumit de băieţii mei. Am condus cu 1-0, dar horezenii au întors rezultatul până la pauză, 2-1. Între timp, noi am mai avut alte trei ocazii clare de marca, din situaţii de unul la unul cu portarul advers, însă le-am ratat. Una peste alta, a fost un meci amical util pentru noi, cum se spune. Am jucat excelent în faţa unei echipe de frunte din Superligă, care e şi campioana en-titre a ultimilor doi ani.

Suntem mândri că am rezistat o repriză, ceea ce nu-i de colea! Am alergat bine, iar asta înseamnă că în picioarele jucătorilor mei se vede efectul celor 10 antrenamente pe care le-am făcut până acum. Am fost la acelaşi nivel cu campionii, iar asta s-a văzut pe teren. Ce-i drept, Flacăra Horezu nu s-a putut baza însă pe 2-3 jucători importanţi din lot, dar şi în aceste condiţii evoluţia noastră merită apreciată. Noi sperăm să ajungem din vară în Superligă şi suntem pe drumul bun. Şi cu FC Băbeni am jucat excelent, în urmă cu două săptămâni. Atunci, am avut 2-0 după primele 45 de minute, după care am făcut multe schimbări la pauză, iar jocul nostru s-a rupt”, a precizat Tică Negrescu. (N.C.)