Liga VFotbal

Sporting Galicea, stopată după o jumătate de an. AS Mihăești, victorie fără drept de apel în fața liderei

De la etapă la etapă Liga a V-a devine din ce în ce mai interesantă. Sunt meciuri echilibrate, în care oricine poate bate pe oricine. Nu a făcut excepție nici etapa a XIV-a. În penultima rundă din tur, Sporting Galicea, lideră autoritară până acum, a făcut un pas greșit. A pierdut pentru prima dată după o jumătate de an, după 12 victorii la rând. Avea o singură înfrângere, în prima etapă, la Drăgășani. AS Mihăești a câștigat derby-ul fără drept de apel, cu scorul de 3-0. Lupu Bîrlogeanu a adus echipa gazdă în avantaj, iar polițistul Larry Popescu a stabilit scorul pauzei: 2-0. În minutul 80, directorul de la Diana, Bogdan Popescu, a înscris un euro-gol, dintr-un șut din colțul careului de 16 metri, punând punct întâlnirii la scorul de 3-0.

”A fost un joc deschis, frumos, desfășurat în prezența unui public numeros. Tribuna a fost arhiplină, neîncăpătoare. Ne bucurăm că am reușit să le facem un cadou frumos suporterilor noștri și sărbătoriților săptămânii, Liviu Tătuț și Daniel Oprea. Am obținut o victorie meritată, care nu poate fi contestată. Am anihilat bine jucătorii lor determinanți, pe Duminică, Neamțu și toți ceilalți. Am fost mai motivați. Se cunoaște și faptul că ne-au venit forțe proaspete la echipă. Mergem înainte, luăm fiecare meci în parte și vedem unde vom fi la final. Și antrenorul nostru, Cătălin Flămânzeanu, alături de întreg staff-ul, au fost mulțumiți de randamentul băieților, că am reușit să câștigăm acest derby. Felicitări, tuturor”, a transmis Cristi Rădulescu, oficialul de la Mihăești, după victoria în fața campioanei de iarnă.