Fără categorieLiga IV

Mădulari, la șapte puncte de Călimănești, cu un meci în minus

Vicelidera Ligii a IV-a a profitat de pasul greșit făcut de Cozia Călimănești, campioana de iarnă. Formația coordonată de Marian Nicolae, Mihai Hăloiu și Georgel Stanciu s-a apropiat la șapte puncte de locul I, în condițiile în care are un meci în minus față de Cozia, o restanță chiar cu echipa care a încurcat lidera, Viitorul Budești.

Duminică, trupa primarului Daniel Dimulescu a obținut o victorie facilă, pe terenul echipei Foresta Malaia. Gazdele, fără patru jucători de bază (Pană, Alex Tîrș, Anghel, Dogaru), nu și-au pus mari speranțe în acest meci și au încercat, mai degrabă, să limiteze proporțiile scorului. Oaspeții nu au avut de gând să-și umilească adversarii. Au accelerat cât să obțină cele trei puncte. Confruntarea s-a încheiat la scorul de 4-0. CS Mădulari a înscris câte două goluri pe repriză. Leo Săraru a marcat primul, în minutul 12, iar Grecea a dublat avantajul în minutul 20. Marius Vlad a dus scorul la 3-0, în minutul 59, iar Mădălin Bărzăgeanu a închis tabela în minutul 67. A fost bine poziționat, în fața porții. ”Taco” a insistat pe o minge în adâncime, a reușit să ajungă la ea înainte ca aceasta să depășească linia porții și a centrat în careu.

Căpitanul Octavian Marinescu a fost și el aproape de a-și trece numele pe lista marcatorilor. A trimis balonul în bară. De la gazde, Mădălin Tîrș a ratat două ocazii imense, una pe finalul primei reprize, când a fost blocat în ultimul moment de ”Cacao” (fotbalistul Alin Vlada, reprofilat pe postul de portar la Mădulari) și alta pe final de partidă. Tîrș a jucat vârf timp de 70 de minute. Căpitanul Daniel Vangu a fost nevoit să ceară schimbare, după o accidentare suferită în debutul meciului.

Pentru Malaia urmează o altă ”misiune imposibilă”. Sâmbătă joacă la Călimănești. Mădulari are meci pe teren propriu, cu Tomșani.