Sică Bălțățeanu, magistral de ziua lui: gol din scăriță și altul la vinclu, în ultimul meci al anului! FCPO, petrecere cu lăutari, tocan și berbecuț la proțap

Duminică, 18 decembrie, FC Păușești Otăsău a revenit pe teren. A disputat, în fața propriilor suporteri, ultimul meci al anului. Adversară i-a fost campioana de iarnă de la Liga a VI-a, ACS Olanu. Oaspeții au făcut față jocului. Și-au creat ocazii, mai ales în prima repriză. Puteau intra în avantaj la pauză. Marian Filipoiu, cu o acțiune personală, a stabilit, însă, pe final scorul rpimelor 45 de minute: 1-0. În debutul părții secunde, gazdele au dublat diferența. Alexandru Bălțățeanu, aniversatul zilei, a marcat din penalty. Nu oricum, ci din scăriță, arătându-și clasa. ”Sică” a realizat dubla. A dus scorul la 3-0 după o nouă reușită de kinogramă. Din afara careului a trimis mingea la păianjen, spre vinclu. Balonul a lovit bara și de acolo, cu mantă s-a dus în colțul opus, oprindu-se în plasă. Și Olanu a reușit să se bucure până la urmă de un gol. L-a marcat golgheterul Alexandru Eduard (Menu). A fost 3-1 la final.

Pentru Păușești a jucat și Eduard Dumitrescu, fundașul de la Tomșani, care ar putea deveni definitiv coechipier cu Fistogeanu și compania.

După fotbal, FCPO, echipă aflată în lupta pentru titlul în Liga a IV-a, a mers la distracție. Primarul Cătălin Avan le-a pregătit fotbaliștilor săi un banchet demn pentru o echipă aflată pe podium. A fost distracție maximă, cu lăutari și preparate de sezon. Meniul a fost bogat, cu tocan, berbecuț la proțap și ”încălzitoare” de toate felurile. A dat de băut Sică la toată lumea, dar după cheful de la Păușești, asigurat de gazde. Au fost toate ingredintele necesare pentru ca FCPO să intre în atmosfera pentru marea finală a Campionatului Mondial de Fotbal, dintre Argentina și Franța, pe care Robert Olaru și elevii săi au urmărit-o împreună.

La banchetul de final de an au fost invitați și foștii jucători ai echipei, Lupu Bîrlogeanu, Lucian Boncioiu, Roman și alții, dar nu au putut ajunge la Păușești. Primarul a promis că le va oferi câte un tricou personalizat, în culorile clubului, care să le rămână amintire pentru perioada petrecută la FCPO.

Pentru 2023 există planuri și încredere. ”Suntem în postura în care putem să ne gândim la primul loc. Vedem ce transferuri mai fac Sparta și SCM. Vom avea acasă meciurile cu echipele care se luptă pentru primele locuri. Dacă ne va permite culoarul și conjunctura, vom profita de situație, ne vom bate pentru titlu”, au transmis oficialii de la Păușești. La început de an, aceștia vor beneficia și de un cantonament. Pregătirea centralizată de dinaintea reluării campionatului se va face la Horezu. FCPO vizează și 4-5 transferuri, în aproape toate compartimentele, pentru consolidarea lotului.