Seniorii nu au avut noroc la ”loteria” penalty-urilor. Juniorii s-au descurcat, însă, perfect! Guşoeni, în sferturile Cupei României

Duminică, 19 februarie, a avut loc primul meci din optimile Cupei României Under 19. S-a disputat la Ioneşti. Echipa locală, Oltul, a dat piept cu Viitorul Mateeşti. Formaţia din comuna administrată de primarul Cosmin Anghelescu a reuşit calificarea în sferturi după ce s-a impus în această deplasare cu scorul de 9-3. Luni, 20 februarie, la Măldăreşti, Lotru Brezoi a dispus cu scorul de 4-2 de Flacăra Horezu. Marţi, 21 februarie, la Guşoeni, echipa juvenilă locală a dat piept cu FC Păuşeşti Otăsău. Confruntarea a fost decisă la loviturile de departajare. Elevii lui Paul Pagâu au fost mai norocoşi la loteria penalty-urilor decât colegii, de la seniori, în partida de Cupă, de la Genuneni. După 4-4 în timpul regulamentar, CS Guşoeni s-a impus cu 3-0 la loviturile de departajare şi s-a calificat în sferturile competiţiei Under 19. Aici au mai ajuns, din oficiu, Olteţul Alunu, CSȘ Rm. Vâlcea, AS Băile Olăneşti. Joi, 23 februarie, după închiderea ediţiei noastre, a avut loc şi partida dintre Viitorul Budeşti şi FC Băbeni. Ultima echipă calificată în sferturi se va decide vineri, 24 februarie, între Olympic Rm. Vâlcea şi CS Mădulari. Tragerea la sorţi pentru stabilirea programului din următoarea fază va avea loc săptămâna viitoare. Următoarele jocuri din Cupa României (faza judeţeană) Under 19 se vor disputa, cel mai probabil, după terminarea campionatului.