FotbalDiverse

SCM – Sparta, în finala Cupei României Boromir!

După duelul pentru titlul de campioană a Ligii a IV-a vâlcene, Sparta și SCM vor avea meci direct pentru trofeul Cupei României Boromir. Miercuri după-amiază, ambele au câștigat returul semifinalelor, cu Mădulari, respectiv Păușești Otăsău și s-au calificat în finala județeană a competiției.

SCM Rm. Vâlcea, după ce a câștigat cu scorul de 2-1 confruntarea din deplasare, cu FCPO, s-a impus cu 2-0 pe Municipal. Deschiderea scorului s-a produs în minutul 31. Ceapă a marcat, oaspeții au contestat. Au solicitat un off-side la faza premergătoare reușitei lui Grigore. Imediat, gazdele au cerut o lovitură de pedeapsă. Nu s-a acordat atunci, dar arbitrul a indicat punctul cu var în minutul 40, la o acțiune a lui Tilioiu. Ceapă a ratat șansa marcării golului 2. Mingea a mai intrat o dată în poartă. Tilioiu a înscris, dar golul nu s-a contabilizat, fiind anulat pentru off-side. A fost 1-0 la pauză. Scorul final, 2-0, a fost stabilit de Bărbuți, în minutul 80, care a pus latul în 10 metri, la o centrare venită din stânga.

În acest meci, FCPO nu s-a putut baza pe golgheterul său, Marian Filipoiu. A mai avut și alte absențe. În atac, Robert Olaru a mizat pe un jucător care nu a mai îmbrăcat tricoul echipei de un an: Robert Ilinescu. A fost plecat în străinătate. ”Basculă” a jucat 70 de minute. SCM nu a forțat, însă și-a mai creat și alte ocazii. Prvulovic a avut câteva intervenții bune între buturi. Concluzionând, pentru FCPO a fost un sezon bun, la finalul căruia se poate lăuda cu o semifinală de Cupa României și un loc 3 în Liga a IV-a. SCM continuă lupta pentru cucerirea eventului. Finala cu Sparta va avea loc la Berbești. În scurt timp vom afla și data disputării acesteia.

La Mădulari, Sparta a câștigat cu 2-1, după ce pe teren propriu se impusese cu 3-2. Vicelidera Ligii a IV-a a trecut în avantaj după reușita lui Streinu. Cu aproximativ 10 minute înainte de pauză, Mădulari a profitat de o neatenție a adversarei și a restabilit echilibrul prin Pașoi. Vali Mihalcea a adus-o pe Sparta iar la timonă, în debutul părții secunde și până la final formația coordonată de Mihai Lungan și Romeo Chelcea a securizat rezultatul. Răducu Rădulescu, Florin Gardoș s-au regăsit printre absenții din tabăra trupei râmnicene. Nici gazdele nu au reușit să strângă rândurile.

De menționat ar mai fi că ”mărul discordiei” din tur, Bobi Mihăilă, a jucat și de această dată. Există o contestație, nefinalizată deocamdată. Comisia pentru Statutul Jucătorului va lua o decizie. Este vorba despre o clauză în contractul de transfer al atacantului de la Sparta, venit de la Mădulari, un acord prin care Mihăilă nu ar avea voie să joace împotriva fostei echipe. Se pune în discuție, se pare, nu schimbarea rezultatului, ci doar achitarea unei ”reparații morale” pentru abaterea de la această clauză, care ar fi în cuantum de 5000 lei.

În altă ordine de idei, Sparta va merge la Berbești pentru a-și apăra trofeul. Anul trecut a câștigat Cupa României la Horezu, după o finală cu adversara din semifinalele de acum, Mădulari.