Liga IIIFotbal

SCM, remiză în Zăvoi, cu Vedița Colonești. Flacăra a ratat play-off-ul

Vineri, 15 martie, s-au disputat o parte din jocurile penultimei runde din sezonul regulat, din Liga a III-a. Una dintre partide a avut loc în Zăvoi. Adversare au fost două echipe din zona play-off-ului, din Seria a VI-a, SCM Rm. Vâlcea, cu aspirații la locurile de baraj pentru promovare și Vedița Colonești. Practic, ocupantele locurilor 3 și 4 din grupă. A fost ”nimic la nimic”, cel puțin pe tabela de scor. Elevii lui Gabi Mangalagiu au avut o oportunitate bună de a deschide scorul în primele minute. Orbișor a căutat vinclu, dar portarul oaspeților s-a opus. Apoi trupa lui Mircea Stan a replicat. A avut o șansă de singur cu portarul. Gherguș a păstrat tabela albă. S-a intrat la pauză la egalitate. În partea secundă, SCM a încercat să se apropie mai mult de poarta adversă, a avut mingea, posesie și câteva acțiuni ofensive. Ivan a trecut pe lângă deschiderea scorului, apoi Pîrvu, din voleu, a încercat să găsească ținta. A mai fost o lovitură liberă executată de Neagu, la colțul lung, dar Orbișor a reluat slab, în brațele portarului și o oportunitate a lui Cruceru, după centrarea lui Trașcă. Formația din județul vecin a sperat că va putea profita pe contraatac, dar nu a mai avut șanse importante de a surprinde. Pentru Vedița, punctul obținut în Zăvoi a fost de aur și i-a asigurat prezența în play-off. SCM a pierdut două puncte importante în economia luptei pentru primele două locuri.

Așadar, se cunosc echipele care au intrat în careul de ași, deși mai este o etapă din sezonul regulat. Cetetea Tr. Măgurele, Viitorul Dăești, SCM Rm. Vâlcea și Vedița Colonești se vor lupta pentru titlu și locurile de baraj. Flacăra Horezu a ratat orice șansă de a urca în primele patru după ce a pierdut clar la Bascov. ”Urșii” au câștigat cu 3-0. Argeșenii au deschis scorul rapid, din minutul 7, prin David Maria. Pe final de repriză, în minutul 42, Darius Ciurea a dublat diferența la Valea Ursului. Apoi David Maria a avut șansa dublei, dar a ratat o lovitură de pedeapsă. Bascov a mai marcat o dată, imediat după pauză, prin Alexandru Bodea. Flacăra mai are un meci cu o echipă din play-off, week-end-ul viitor, la Horezu, cu SCM, apoi continuă campionatul în play-out.

Revenind la meciul din Zăvoi, pentru SCM au evoluat: Gherguș – Ionescu, Lăzărescu, Sîrbu, Bărbuți, Popescu, Trașcă, Pîrvu, Orbișor, Geantă, Ivan. Au mai jucat: Cruceru, Neagu, Tilioiu, Turcu. Au fost indisponibili, din cauze medicale, printre alții, Bîrzan, Olaru, Leo Săraru, Georgescu.

Vedița s-a bazat pe: Calotă – Zamfirescu, Sanda, Matei, Ciobanu, A. Stan, Bessong, Filip, Mierlea, Turcin, Voinescu. Au mai intrat: Mălin, Samson, Chircioagă, Stoica și Oprescu.