Liga IVFotbal

Atletic Drăgășani a plecat cu trei puncte de la Băbeni. Gazdele au condus cu 1-0. Nae Sabău a apărat un penalty

Atletic Drăgășani a obținut a cincea victorie din acest sezon de Liga a IV-a. Formația pregătită de Marius Munteanu a câștigat la Băbeni. 1-2 a fost rezultatul final. Primele 45 de minute s-au încheiat la egalitate, 0-0. Echipa antrenată de Eugen Roșu a avut șansa de a intra la pauză în avantaj. La ultima fază a reprizei, a obținut un penalty. Nae Sabău a greșit, dar tot el și-a răscumpărat greșeala și a păstrat scorul alb.

”În debutul reprizei secunde am mai făcut o greșeală. Am zis că e jocul prea închis și să-l fac mai palpitant. Am trimis o pasă greșită, la adversar, iar cei de la Băbeni au trecut la conducere. Am egalat după o fază fixă, prin Robert Oiță, apoi, cam cu un sfert de oră înainte de final, am preluat avantajul dintr-o lovitură de pedeapsă scoasă de Orza și transformată de Alex Stoian. Una peste alta, a fost un meci echilibrat. Mi-a plăcut și de cei de la Băbeni. Au echipă frumoasă și chiar îl felicit pe Eugen Roșu și ceilalți colaboratori că nu au abandonat lupta. Sunt numai tineri. Cred că doi seniori au avut, pe Pisoi (Dudea) și Jaguar (Călin), a doua repriză. Le lipsește experiența. Asta a făcut, cred, diferența. Și noi avem mulți copii, dar sunt și câțiva seniori, care îi ajută. Ne bucurăm pentru cele trei puncte, importante pentru obiectivul pe care ni l-am propus, de menținere în Liga a IV-a”, a precizat Nae Sabău, portarul și poate cel mai experimentat jucător al formației din Drăgășani.