Liga NationalaHandbal

Să vezi şi să nu crezi! HCM a început anul 2017 cu un succes de răsunet

* „municipalele” s-au impus cu scorul de 25-19 în faţa celei de-a doua clasate, Dunărea Brăila

Marţi, 10 ianuarie, în Sala „Traian”, HCM Rm. Vâlcea a jucat primul meci oficial din 2017. Adversară i-a fost echipa clasată pe locul secund în Liga Naţională, Dunărea Brăila, formaţie care a pierdut o singură dată în acest sezon şi nu în faţa campioanei en-titre, CSM Bucureşti, ci a unui outsider, „U” Alexandrion Cluj. Oaspetele erau favorite clare la câştigarea meciului de la Vâlcea.

În lotul formaţiei brăilene se regăsesc multe jucătoare de echipă naţională, cu pretenţii, de la care aşteptările sunt foarte mari. În lotul HCM-ului nu se află decât o singură jucătoare care a participat la Europenele de anul trecut, alături de „tricolore”, Cristina Florica, iar aceasta nu a jucat împotriva brăilencelor, din cauza unei accidentări. Deşi aşteptările vizavi de prestaţia oaspetelor erau mari, s-a întâmplat ca de această dată mecanismul să nu funcţioneze pentru echipa pregătită de Costică Buceschi. Vâlcencele au profitat de situaţie şi au obţinut un rezultat cu adevărat important. La debutul oficial al antrenorilor Gheorghe Sbora şi Luminiţa Huţupan Dinu pe banca tehnică, HCM Rm. Vâlcea a câştigat meciul cu Dunărea Brăila de o manieră categorică, cu scorul de 25-19. Cu excepţia primelor secunde, „municipalele” au condus „ostilităţile” pe toată durata confruntării. În minutul 21, aveau doar trei goluri primite şi şapte marcate (au înscris câte o „dublă” Hermina Stoicănescu, Andreea Adespii şi Maria Gavrilă, iar Mihaela Ani-Senocico a punctat o dată, din 7 metri). HCM a încheiat prima parte a întâlnirii cu un avantaj de şapte goluri: scor 12-5. Imediat după pauză diferenţa s-a majorat chiar la opt goluri. Apoi, a urmat o perioadă ceva mai bună pentru Eliza Buceschi & Co. Dunărea s-a apropiat la două goluri (15-13 în minutul 42), însă nu a menţinut ritmul. Vâlcencele au revenit în joc şi au încheiat partida en-fanfare, cu un avantaj de şase goluri: scor 25-19. Cea mai bună marcatoare a HCM-ului a fost Andreea Adespii, care a înscris de şase ori. Şi-au mai adus contribuţia la acest succes, prin reuşitele lor: Maria Gavrilă (5 goluri), Patricia Vizitiu (4), Hermina Stoicănescu (4), Ines Khouili (2), Mihaela Ani-Senocico (2), Flori Craiu (1) şi Nicoleta Safta (1). Printre remarcate s-a regăsit şi Petra Blazek, care a avut o prestaţie bună între buturi. În afara acestora, au mai jucat Elena Şerban, Ana-Maria Simion şi Cătălina Cioaric (care a înscris şi ea o dată, pe finalul primei reprize, însă pe raport a fost validată ca şi autoare a golului una dintre coechipierele sale). Cele mai multe goluri pentru Dunărea Brăila le-a înscris Eliza Buceschi (4). Pentru echipa oaspete au mai punctat: Aneta Udriştoiu (3), Gabriela Perianu (3), Timeea Tătar (3), Bianca Tiron (3), M. Orşivschi (1), C. Axinte (1) şi Mădălina Zamfirescu (1). (S.S.)