S-a rupt ghinionul! Viitorul Păuşeşti Măglaşi a obţinut prima victorie pe teren propriu din acest sezon

Ziua de duminică, 17 noiembrie, a fost una norocoasă pentru echipa Viitorul Păuşeşti Măglaşi. După luni de pauză, Claudiu Dumitru şi colegii săi au reuşit să se bucure din nou de succes pe teren propriu. Formaţia coordonată de Florentin Oprescu s-a impus cu scorul de 2-0 în faţa celor de la AS Buneşti. A fost un meci nebun, presărat cu de toate, cu ocazii de ambele părţi. În minutul 30, însă, balanţa s-a înclinat în favoarea gazdelor, care au deschis scorul în urma unei faze fixe. Bordenciu (”Buli”) a centrat perfect din corner, iar Alex Ionescu a reluat balonul în plasă: 1-0. În continuare, astrele s-au aliniat favorabil celor din P. Măglaşi. Cu aproximativ cinci minute înainte de finalul primei reprize, oaspeţii au rămas în inferioritatea numerică. Nicolae Mihai, alias Moleşeală, avertizat iniţial pentru proteste, a primit al doilea galben după ce a împins şi i-a dat peste picioare unui adversar. Mosor i-a acordat implicit şi cartonaşul roşu. În repriza secundă, în inferioritate numerică, buneştenii au jucat chiar mai bine decât în efectiv complet, dominându-şi adversarul. Viitorul s-a apărat, însă, bine şi a reuşit să scape fără gol. Un aport important la această realizare l-a avut tânărul portar Claudiu Mutuligă, care a intervenit de fiecare dată precis. Oaspeţii au înscris de două ori, dar golurile nu au fost validate, de la margine ridicându-se fanionul pentru off-side. În ultimele 20 de minute, buneştenii au mai pierdut un om dintre cei de bază. Buga l-a înjurat pe Mosor şi a plecat mai repede la vestiare. În minutul 80, Dumitru, Marga şi colegii lor au profitat de cei doi oameni în plus şi au înscris şi golul 2. Apărarea oaspeţilor a gafat. Fundaşul a dat pe lângă minge, Adi Pîslaru a fost pe fază, a scăpat singur cu portarul şi a marcat pentru 2-0.
”Tot ghinionul pe care l-am avut în multe alte meciuri s-a întors acum în favoarea noastră. Aşteptam de foarte mult timp această victorie pe teren propriu. Nici nu mai ştim să ne bucurăm. Sper ca de acum înainte să obţinem mult mai multe puncte, atât din deplasare, cât şi la meciurile de acasă. Aveam nevoie de acest succes, pentru că nu ne aflăm într-o situaţie tocmai bună. Suntem în partea de jos a clasamentului, cu doar 12 puncte. În iarnă vom încerca să mai aducem doi-trei jucători tineri, să întărim lotul, în speranţa că vom obţine mult mai multe rezultate pozitive. Ştim că va fi greu, că şi celelalte echipe vor aduce forţe proaspete, dar sperăm într-o comportare mult mai bună. Ne dorim să terminăm acest sezon în prima jumătate a clasamentului”, a spus Claudiu Dumitru, liderul formaţiei Viitorul Păuşeşti Măglaşi, după succesul de duminică, cu AS Buneşti. (S.S.)