Editorial

România, un nou început?

Miercuri seara echipa naţională de fotbal a României a disputat ultimul meci al sezonului, amicalul cu Italia pe teren neutru în Austria la Klagenfurt. Ultima impresie lăsată de tricolori pe 2010 este una pozitivă, nu atât datorită scorului (1-1) cât mai ales datorită jocului. Naţionala antrenată de Răzvan Lucescu a arătat că ar putea reintra în cărţile calificării la turneul final al CE 2012 din Polonia şi Ukraina, dacă în primăvara şi toamna anului viitor va avea o evoluţie asemănătoare cu cea din meciul cu Italia, mai ales cea din prima repriză.
Renunţând la subiectivismul selecţiei şi al alcătuirii primului „unsprezece”, Răzvan a prezentat o echipă naţională tânăra, capabilă să aibă posesie, să facă presing, dar mai ales să alerge continuu timp de 90 de minute. Analizând-o pe compartimente, observăm că pentru prima dată după mulţi ani (din perioada „Stelea – Prunea” 1992-2000) România are doi tineri portari valoroşi, de data aceasta şi cu talie, care se vor bate meci de meci pentru titularizare. Au apărat cu Italia Pantilimon o repriză, Tătăruşanu o repriză şi au făcut-o bine amândoi, golul încasat în minutul 82 neputând fi imputat portarului. În apărare a apărut în banda dreaptă tânărul Râpă de la echipa revelaţie a sezonului Oţelul Galaţi, care a avut o evoluţie apreciată şi  va fi un concurent serios pe acest post pentru Săpunaru, la fel cum în banda stângă după vreo 6-7 ani în care Raţ nu prea a avut contracandidat, Radu Ştefan titular meci de meci la Lazio vine tare din urmă (accidentat,  nu a jucat însă în meciul cu Italia). Zona fundaşilor centrali este acoperită, Chivu, Tamaş, Goian şi mai nou tânărul Gardoş fiind probabil cei ce vor juca în 2011. În mijloc Torje şi Deac par a fi soluţiile cele mai la îndemână pentru părţile laterale şi este bine că în sfârşit Răzvan Lucescu a renunţat la improvizaţii sau la jucători umflaţi artificial (Mara, Cociş, Codrea, Roman). De închizători nu a dus lipsă echipa naţională, iar acum după retragerea lui Rădoi au apărut Ropotan şi Alexa, amândoi foarte buni cu Italia. Singurul post deficitar pare cel al mijlocaşului de creaţie acolo unde pentru Florescu se pare că naţionala este (totuşi) o pălărie prea mare. Poate Adrian Cristea, poate Apostol după ce-şi va găsi echipă, vor fi soluţii la care selecţionerul va apela. În atac Marica (înger şi demon miercuri) va face probabil cuplu cu Mutu ( atunci când va reveni) sau cu Bogdan Stancu (şters miercuri) cel care este pregătit de selecţioner să-l înlocuiască în viitor pe atât de controversatul „briliant” al naţionalei României. Să nu uităm însă nici de Florin Costea, de Alexe şi de ce nu, de Mihai Costea. Din tot ceea ce am enumerat până acum sperăm şi credem că poate fi alcătuită o naţională puternică ce va urca în clasamentul FIFA (locul 52 acum, dar se pare locul 57 la sfârşitul anului!) şi va forţa pătrunderea în primele 16 echipe ale continentului la sfârşitul anului viitor.