Remiza de la Măciuca le-a dat aripi aspirantelor la titlu

erik lincarDamila Măciuca – Minerul Motru 1-1

Derbiul Seriei a IV-a, disputat în Sâmbăta Mare, la Măciuca, s-a încheiat nedecis. Damila a remizat 1-1, împotriva formaţiei Minerul Motru, iar acest rezultat a avantajat cel mai mult urmăritoarele celor două în cursa pentru adjudecarea titlului. Astfel, FC Caracal s-a apropiat la trei puncte de liderul vâlcean şi şi-a majorat substanţial şansele la promovarea în liga secundă. Partida din ajunul Paştelui a început mai târziu cu o oră de cât era programată iniţial, din cauza ploii torenţiale, observatorul fiind pe punctul de a amâna jocul. „Alb-verzii” lui Erik Lincar au deschis scorul prin Adrian Codin, în minutul 35, însă au fost egalaţi în prelungirile reprizei secunde, după o greşeală de marcaj apărută în centrul compartimentul defensiv.

„Ortacii” au jucat pe primă de 500 euro

Dacă ar fi câştigat acest meci, „ortacii” lui Ştefan Nanu ar fi încasat din partea conducerii o primă de 500 de euro per fotbalist, cu mult peste ceea ce ar fi primit vâlcenii în caz de victorie.

Erik Lincar: „E frustrant când ai trei ocazii monumentale şi remizezi”

Jocul cu Minerul Motru l-a mulţumit pe deplin pe tehnicianul Erik Lincar, care însă nu a dorit să comenteze calitatea arbitrajului din runda precedentă. O parte dintre cei prezenţi la meci a apreciat că brigada de arbitri a gândit uşor în favoarea gorjenilor. „Nu sunt genul de antrenor care să caracterizeze arbitrajul. Prefer să mă leg doar de jocul echipei mele. Am avut parte de un meci foarte bun, fiind mulţumit de cum au evoluat toţi băieţii. E frustrant, totuşi, că am remizat, mai ales că am avut trei ocazii de gol (două prin Balaban şi una prin Geantă) monumentale, în situaţii de singur de portarul, dar nu am reuşit să înscriem. În schimb, au făcut-o adversarii noştri, în prelungirile ultimei reprize. Oricum, Motru e una dintre echipele bune ale seriei, care va avea un cuvânt greu de spus până la capăt. Lupta pentru titlu rămâne deschisă şi se va disputa până în ultima etapă”, a precizat Erik Lincar.