Liga 6

Răzvan Milosteanu, meci de trei puncte pentru Minerul Costeşti

În etapa a 9-a din Superligă, Minerul Coseşti s-a chinuit cu AS Mihăeşti. A fost condusă cu 4-1, reuşind să întoarcă soarta partidei după minutul 60. S-a impus, până la urmă, cu scorul de 6-4. Jucătorii viceliderei nu au învăţat nimic din acel meci. În etapa a 10-a, au evoluat la Băbeni, pe terenul formaţiei care, etapa trecută, a fost învinsă la diferenţă mare de scor de lidera Viitorul Dăeşti, cu 14-1. Nici de această dată jocul celor de la Costeşti nu a mers pe măsura aşteptărilor. „Minerii” s-au chinuit cu echipa pregătită de Marius Munteanu. Oaspeţii au reuşit să perforeze poarta adversă abia în minutul 28. Vali Mihalcea i-a adus în avantaj. Trupa primarului Toma Peştereanu a trăit, în continuare, periculos, iar în minutul 60 s-a văzut egalată: 1-1. A fost momentul în care antrenorul Răzvan Milosteanu s-a dezechipat şi a cerut schimbare. A fost o mutare inspirată şi decisivă pentru soarta întâlnirii. Milosteanu s-a „bătut” cu apărarea adversă, iar în minutul 80, cu un şut imparabil, de la 18 metri, a reinstalat liniştea în tabăra oaspete: 1-2. Băbenarii nu au mai avut puterea să revină. Milosteanu a mai provocat un cartonaş roşu, pentru Robert Dudea, de la FC Băbeni, iar în prelungiri a „scos” şi un penalti, transformat de Ionuţ Vladu. Partida s-a încheiat la scorul de 3-1 pentru Minerul Costeşti, care rămâne, astfel, la doar trei puncte în spatele liderei, Viitorul Dăeşti. În etapa viitoare, Minerul Costeşti va avea din nou parte de un adversar incomod. Va primi vizita formaţiei Cozia Călimăneşti, care în runda din week-end-ul trecut i-a pus reale probleme echipei de pe primul loc, pierzând întâlnirea cu trupa lui Mangalagiu la limită, cu 3-2.