Liga II

Răzbunarea „melcului”

MUREŞUL DEVA – CSM RM. VÂLCEA 2-1
* fostul fotbalist al CSM-ului, Iosif Melcea, a contribuit decisiv la victoriei echipei din Deva în meciul de sâmbăta trecută

După o evoluţie cât de cât bună cu Chindia Târgovişte, fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea au revenit cu picioarele pe pământ la Deva, acolo unde au fost puşi la respect de o echipă adversă cât se poate de ambiţioasă, care a făcut tot ceea ce a fost nevoie pentru a-şi trece în cont toate cele trei puncte puse în joc. Fostul fotbalist vâlcean Iosif Melcea a contribuit decisiv la victoria echipei hunedorene de sâmbăta trecută: „melcul” a înscris al doilea gol al Mureşului, iar în plus a hărţuit în dese rânduri defensiva CSM-ului.

Devenii au condus cu 2-0 din minutul 25

Hunedorenii au atacat în valuri poarta vâlceană încă din primele minute de joc, reuşind să deschidă scorul în minutul 12, prin Cr. Deaconescu, care a înscris cu un şut din interiorul suprafeţei de pedeapsă, după o cursă de 40 de metri: 1-0. În minutul 25, autorul primului gol al echipei devene i-a centrat perfect lui Melcea, iar ex-vâlceanul împins mingea în plasă din preajma liniei porţii: 2-0. Elevii lui Laurenţiu Tudor au încercat să revină în joc, dar n-au fructificat niciuna dintre ocaziile pe care şi le-au creat: Vasile a şutat „telefonat”, iar portarul Lipitor a respins, în timp ce Plecanciuc a trimis mingea cu capul de puţin pe lângă bara laterală a buturilor adverse. În minutul 33, vâlcenii au solicitat o lovitură de la 11 metri, atunci când vârful Gogoşoiu a scăpat singur spre poarta deveană, fiind blocat neregulamentar, prin alunecare, de Lipitor. Din păcate, centralul partidei, timişoreanul Nicolae Cătălin Botaş, a considerat că la intervenţia portarului devean nu se putea acorda fault, aşa cum a solicitat banca tehnică a CSM-ului.

Ad. Stoica a înscris unicul gol al CSM-ului

Vâlcenii au continuat să atace şi în debutul reprizei secunde, iar Lipitor a făcut minuni între buturile echipei hunedorene. Mai întâi, bravul portar al Mureşului a respins peste transversală „bomba” de la 35 de metri a lui Tomozei, iar ulterior s-a opus cu succes şi la şutul din unghi al lui Gogoşoiu. Unicul gol al CSM-ului la Deva a fost înscris de Adrian Stoica, în minutul 74, după o învălmăşeală în careul advers. Fotbalistul vâlcean a fost blocat iniţial de portarul Lipitor, însă s-a ridicat mai repede decât adversarul său şi-a expediat mingea în plasa deveană: 2-1.
La Deva, Laurenţiu Tudor a trimis pe teren următorii jucători: Tufişi – Fl. Plecanciuc (Zaharia ’46), Pârvu (Kalai ’20), Ionuţ Popescu, Ad. Dandea, Vasile, Roşca, Tomozei, Pribac, Gigel Ene (Ad. Stoica ’46), Gogoşoiu.