Iosif Melcea nu a fost dorit de Cătălin Rufă în Zăvoi

laurentiu tudorEx-vâlceanul Iosif Melcea a fost printre cei mai buni jucători ai echipei devene sâmbăta trecută, atunci când a avut o ambiţie specială de a-i învinge pe fotbaliştii CSM-ului, printre care s-a aflat în pregătiri înainte de startul campionatului.

Ca şi anul trecut, Melcea a contribuit decisiv la victoria echipei hunedorene, de această chiar şi printr-un gol, care s-a dovedit a fi decisiv. Nedorit în vară la CSM de acţionarul majoritar Cătălin Rufă, „Melcul” s-a răzbunat acum cu vârf şi îndesat. „Melcea a avut sclipiri, dar asta nu înseamnă că ne-a bătut de unul singur. A jucat în nota echipei din Deva, ca să zic aşa, adică bine”, a spus managerul general din Zăvoi, Laurenţiu Tudor.

Pârvu şi Plecanciuc au părăsit terenul accidentaţi

Din pricina unor accidentări, Laurenţiu Tudor a fost nevoit să opereze două schimbări forţate încă din primele 45 de minute de joc. Mai întâi, în minutul 20, Florin Pârvu a părăsit terenul de joc după ce s-a ciocnit cu deveanul Cătălin Crişan, în locul său intrând Iosif Kalai. Ulterior, după pauză, nici Florin Plecanciuc nu a mai putut evolua, aşa că George Zaharia i-a preluat sarcinile. „În condiţiile în care am fost nevoit să operez două schimbări forţate în unsprezecele de bază, tactica de joc pe care o pregătisem pentru acest duel s-a modificat radical. Angrenajul s-a sudat greu, iar asta ne-a făcut să pierdem câteva minute preţioase”, a menţionat Tudor.
Din fericire, niciunul dintre cei doi jucători jucători vâlceni accidentaţi la Deva (Pârvu şi Plecanciuc) nu va absenta pe o perioadă mai lungă, ambii urmând a se afla pe teren în meciul cu FC Argeş, de la finele săptămânii.

2-1, cel mai des scor consemnat la meciurile CSM-ului

CSM Rm. Vâlcea a fost învinsă la Deva cu 2-1, un scor care a devenit cât se poate de obişnuit la meciurile echipei din Zăvoi. Practic, în patru din cele şapte partide pe care „municipalii” le-au dispuat în acest sezon s-a consemnat acelaşi rezultat. Vâlcenii au pierdut de trei ori (cu FC Maramureş, pe teren propriu, cu Luceafărul Oradea şi cu Mureşul Deva, ambele în deplasare), dar au şi câştigat o dată (cu UTA Arad, în deplasare). În plus, de alte două ori s-a consemnat rezultatul de 1-0 (o victorie, cu Chindia Târgovişte şi o înfrângere, cu Gaz Metan Tr. Severin, ambele acasă). Altfel, în runda inaugurală a noului sezon, vâlcenii au fost învinşi cu 2-0 de Unirea Alba Iulia, în deplasare.