Primarul Toni Peştereanu, din nou pe stadion după un an şi jumătate. ”Depunem dosarul de licenţiere pentru Liga a III-a”

Primarul din Costeşti, Toma Peştereanu, nu a mai asistat de câteva luni la un meci al echipei sale din cauza restricţiilor, în principal, a pandemiei. Vineri, 8 aprilie, după aproape un an şi jumătate, a revenit pe stadion. Nu a fost cu noroc. Minerul a pierdut confruntarea cu Craiova 2 cu scorul de 4-3. Vâlcenii au făcut o repriză secundă bună, dar nu au putut anula dezavantajul din prima parte a întâlnirii. Deşi trupa pregătită de Marius Vlădoi e pe ultimul loc, Toni Peştereanu speră ca şi în sezonul viitor aceasta să joace în Liga a III-a.

”Mi-a plăcut meciul. A fost frumos să revin după un an şi jumătate de pauză. Din păcate, am pierdut. Trebuie să mai ai şi şansă să baţi. Adversarii au fost mai rapizi, mai tineri, cu mai multă dispoziţie la eforti. Pentru noi meciul a început după pauză. E greu să recuperezi trei «boabe». Am avut un dezavantaj de trei goluri, am marcat două în repriza secundă, dar nu a fost suficient. Oricum, mergem înainte. E o situaţie mai dificilă, suntem pe ultimul loc, stăm la mâna altora, dar sper să fie bine. Ar fi păcat să nu rămânem în acest eşalon, chiar dacă din punct de vedere sportiv retrogradăm. Poate înţeleg şi guvernanţii să dea drumul la finanţări mai repede, să facem stadionul la Costeşti, să jucăm acasă. Va fi altceva acolo. Indiferent de situaţie, vom depune dosarul de licenţiere pentru Liga a III-a şi pentru sezonul viitor. Nu renunţăm. Ar fi păcat să facem stadionul şi să nu mai putem juca în Liga a III-a. Ca şi concluzie, mi se pare că avem acum o echipă bună. Clar este schimbată în bine”, a declarat primarul din Costeşti, după partida dintre Minerul şi Universitatea 2 Craiova.