Orleştenii continuă cursa în Cupa României

Voinţa II Orleşti s-a calificat fără probleme în şaisprezecimile Cupei României – faza judeţeană, după ce duminica trecută a învins-o cu un scor de tenis pe CS Guşoeni (6-1), chiar în deplasare. Practic, „mânjii” din comuna primarului Constantin Cârstina s-au temut pentru victorie doar câteva minute, după ce au deschis scorul şi au fost egalaţi de adversari. Ulterior, orleştenii au apăsat serios pe acceleraţie, s-au desprins la 3-1 până la pauză, iar în repriza secundă au mai înscris de alte trei ori.

Portarul Gabriel Pantea a apărat un penalti la scorul de 3-1

Golurile echipei învingătoare au fost marcate de Petrişor Jugănaru, Dragoş Popescu, Ionuţ Iorgu, Bogdan Truşcă (2), scorul final fiind stabilit de un „pensionar”, Nicolae Toader, cel mai în vârstă jucător de pe teren, care a jucat pentru Voinţa II Orleşti în ultimul sfert de oră. Interesant este faptul că, la scorul de 3-1, CS Guşoeni a beneficiat de un penalti, pe care portarul celor din Orleşti, Gabriel Pantea, a reuşit să-l pareze.

Un jucător orleştean a fost lovit de spectatorii din Guşoeni

Din păcate, meciul de la Guşoeni a fost presărat şi cu câteva incidente, provocate de spectatorii echipei gazdă. Astfel, în repriza secundă, un fotbalist al echipei Voinţa II Orleşti, Cosmin Stroberg, a fost lovit de unii oameni care au pătruns pe teren, partida fiind întreruptă câteva minute de centralul partidei, Alin Croitoru.