FotbalDiverse

Oltul Drăgoești așteaptă Liga a IV-a… în Cupă!

În ultimul meci al anului, campioana de iarnă din Liga a V-a, Drăgoești, a dat piept cu o echipă de Liga a VI-a, Zorile Scundu. Partida ar fi trebuit să se joace la Scundu, dar cele două formații au convenit să meargă la Drăgoești. Favorită clară la câștigarea jocului, formația susținută de primarul Gheorghe Melente, sponsorul Dorinel Bălău și coordonată de Tibi Preda și Edi Guță, și-a respectat blazonul. A fost 5-0 pentru Oltul. Soarta întâlnirii a fost decisă din prima repriză. La pauză era 4-0. Gazdele (Drăgoești) și-au permis să utilizeze în acest meci de vacanță și jucătorii care au evoluat mai puțin. Patru titulari nu au jucat. Nici portarul Giumelea nu a fost între buturi. A rămas ca antrenor secund. Uță, Ghica, de două ori, Alexa și Vasile Căpruci au marcat pentru formația de Liga a V-a, care așteaptă acum, în Cupă, să dea piept cu o grupare din Liga a IV-a, campionat în care ar putea juca anul viitor, dacă va continua să aibă rezultate bune în eșalonul secund județean. Următoarea etapă din Cupa României va fi, cel mai probabil, la sfârșitul lunii februarie. Până atunci, lidera Ligii a V-a mai are o acțiune, banchetul de final de an, programat pentru week-end-ul viitor.