Fără categorieLiga IV

Rezultat previzibil la Govora

* deşi a avut emoţii în prima repriză, Minerul Berbeşti s-a impus cu 5-1 în faţa Novei Turist

Proaspăt apărută în fotbalul organizat, Nova Turist Rm. Vâlcea pare a căpăta pe zi ce trece trăsăturile unei „cenuşărese” pentru eşalonul de elită judeţean. A primit 13 goluri în primele două etape şi viitorul nu sună deloc bine. Cu atât mai puţin cu cât rana s-a adâncit o dată cu runda desfăşurată sâmbătă, 5 septembrie, atunci când, lipsită şi de aportul sponsorului Tavi Păunescu (plecat în concediu la mare), a pierdut din nou, tot de o manieră categorică, cu 5-1, chiar dacă după acest meci s-a putut lăuda cu o prestaţie peste aşteptări.

A ţinut garda sus în prima repriză, le-a dat emoţii „minerilor” din Berbeşti, însă, nepregătită pentru a duce un meci până la sfârşit, a pierdut până la urmă duelul. A rezistat doar 45 de minute, timp în care a reuşit să-i ţină la respect pe elevii lui Vasile Ilinca. Nova Turist a deschis scorul în debutul partidei prin Amza, iar apoi a ratat o altă şansă uriaşă de a-şi majora avantajul. „Minerii” s-au întrecut şi ei în ratări, dar până la urmă au şi valorificat, Roşia restabilind egalitatea cu puţin timp înainte de pauză. Trupa lui Amati n-a mai „alimentat” la vestiare, a terminat benzina şi în partea secundă a întâlnirii a contat mai puţin în teren, nereuşind să facă faţă tăvălugului de la Minerul. Imediat de la reluare Ilinescu a adus formaţia lui Vasile Ilinca în avantaj (în urma unei faze la care gazdele au solicitat off-side), apoi Milosteanu a majorat diferenţa înscriind pentru 3-1, Vladu şi Vlaicu trecându-şi şi ei numele pe lista marcatorilor pe final de partidă. Astfel, Minerul a ajuns la cel de-al doilea succes consecutiv, singura sincopă din actualul sezon, dacă poate fi considerată aşa, fiind remiza de la Perişani. (Simona SIMA)