Volei

Magic, mai buna ca Biandra?!

CET Govora – Magic Sibiu 54-74

Magic, mai bună ca Biandra?!

Este clar: evoluţia echipei CET Govora în acest sezon e atât de ciudată că nimeni nu mai înţelege nimic. Practic, în acest moment, atât de încurcat e parcursul vâlcencelor în Divizia A încât nu ar fi o surpriză dacă am lua campionatul (!) ori am retrograda (bineînţeles dacă ar fi posibil aşa ceva).

Victoria categorică de la Cluj-Napoca le-a făcut pe baschetbalistele de la CET Govora să ia meciul cu Magic Sibiu mult prea uşor, iar acest lucru le-a costat enorm. Încă nerevenită cu picioarele pe pământ, trupa pregătită de Doru Moise şi Mihai Toma a încasat-o rău de tot în faţa „magicienelor” de la Sibiu, cum n-a făcut-o niciodată şi cum sigur nu se va mai întâmpla vreodată. După 11-15 în primul sfert au urmat zece minute catastrofale pentru vâlcence în care oaspetele s-au detaşat până la 41-21, spre uimirea celor prezenţi în tribunele Sălii „Traian” care nu prea înţelegeau ce se întâmplă cu favoritele lor. De departe, Silvia Ondreikovics a dezamăgit încă o dată, evoluţiile sale bune în tricoul echipei vâlcene putând fi numărate abia pe degetele de la o mână.

La revenirea de la vestiare, sibiencele n-au cedat deloc iniţiativa, au continuat să joace dezinvolt, iar diferenţa netă consemnată la jumătatea partidei (20 puncte) a rămas aceeaşi până la final. Magic Sibiu a câştigat sfertul al treilea cu 22-21, iar CET Govora pe ultimul cu 12-11, scorul final (74-54) lăsând un gust amar suporterilor. A fost ultimul meci din retur pe teren propriu, în care fetele noastre au ratat iarăşi şansa de a le oferi spectatorilor primul succes după trei înfrângeri.

Punctele formaţiei vâlcene au fost reuşite de Cristina Duma (16), Loredana Cătănoiu (14), Magda Moise (10), Janina Simionca (8), Silvia Ondreikovics (4) şi Adina Pop (2). De partea cealaltă, Felicia Grila, declarată MVP-ul partidei (24 de puncte înscrise), Manuela Tecoanţă (22) şi Andreea Nemeş (22), au făcut diferenţa dintre cele două echipe, prin numeroasele aruncări de 3 puncte izbutite.

Adversarele au fost „magice” cu adevărat!

„Am tratat meciul cu superficialitate. Ni s-a părut a fi mai uşor decât trebuia şi asta ne-a costat. Am văzut la jucătoarele noastre o lipsă de seriozitate care ne-a uimit. Ca să nu mai vorbesc de faptul că sibiencele au prins o zi fantastică, în care le-a ieşit tot. Dacă aruncau şi cu spatele la coş cred că înscriau!”, a spus preşedintele Dorin Vlad după acest meci de kinogramă, adăugând că delegarea arbitrilor nu s-a făcut întocmai pe criteriile de neutralitate cerute de regulamentele FR Baschet: „M-a surprins faptul că la acest meci a fost adus un arbitru din Mediaş (n.r. Cosmin Prişca), lucru cu totul şi cu totul ciudat, mai ales că întâlneam o echipă din Sibiu, adică din acelaşi judeţ”.   Nicolae CIUCESCU