Volei

Nu s-au făcut de râs!

BC ICIM Arad – CET Govora 62-49
• echipa antrenată de Mihai Toma a jucat de la egal la egal cu campioana ţării

Spre deosebire de sezonul trecut, atunci când CET Govora a făcut practic doar act de prezenţă pe teren (fiind învinsă categoric, atât în Banat, cât şi în Sala Traian), meciul disputat miercuri la Arad a arătat o altă faţă a echipei vâlcene. Una mult schimbată în bine, care dă speranţe oficialilor clubului într-o clasare superioară la finele campionatului actual. Apărarea bună, agresivă, strategia bine pusă la punct de antrenorul Mihai Toma, dar şi o evoluţie peste aşteptări a jucătoarelor, acestea au fost ingredientele prin care CET Govora a încercat să-şi surprindă adversara, nimeni alta decât campioana en-titre a ţării, BC ICIM Arad.

Aproape de surpriză

CET Govora s-a aflat la conducerea partidei în primul sfert (a condus cu 7-3 în minutul 5), pe care vâlcencele şi l-au adjudecat cu scorul de 11-9. Elevele lui Mihai Toma au jucat excelent şi în debutul celui de-al treilea sfert, au avut 15-13 în minutul 13, iar ulterior 24-20 în minutul 18. La pauză însă cele două echipe aveau să intre la vestiare la egalitate (24-24), campioana câştigând la limită sfertul al doilea (15-13). Florina Diaconu a făcut şi de această dată un meci mare, fiind secondată îndeaproape de sârboaicele Tijana Rus şi Ljlijana Latinovic, şi de Raluca Ungureanu.
Din păcate, echipa antrenată de Mihai Toma a pierdut total frâiele partidei după minutul 25 (atunci când tabela de marcaj a sălii din Arad indica scorul de 32-28) şi implicit meciul în al treilea sfert, atunci când arădencele au apăsat serios pe acceleraţie, au câştigat cu 21-8, iar problema învingătoarei era aproape pecetluită (45-32). Ultimul sfert a arătat o echipă CET Govora din nou capabilă să joace de la egal la egal cu campioana ţării, cele 10 minute încheindu-se echitabil (17-17). Scorul final avea să fie însă favorabil gazdelor (62-49), graţie avantajului concludent luat în cel de-al treilea sfert.
Punctele echipei vâlcene în meciul de la Arad au fost marcate de Florina Diaconu – 21 (4×3), Tijana Rus – 9, Ljlijana Latinovic – 8, Raluca Ungureanu – 7 (1×3), Marijana Ivovic – 3 şi Milena Krstajic – 1. Au mai jucat: Irina Borş şi Janina Simionca.