Nu e păcăleală!

oltchim prima pagOltchim a dat peste cap mecanismul „maşinii de handbal” ungară

* Audi ETO Gyor, eclipsată de campioana României în Sala Traian

Duminică, 1 aprilie, în Sala Sporturilor din Rm. Vâlcea s-a rulat un „film” de acţiune, avându-le ca protagoniste pe campioana României la handbal feminin şi pe cea a Ungariei. În faţa a peste 3000 de spectatori, între care s-au regăsit şi 200 de ungari, dar şi sub privirea altor câteva mii de oameni care au urmărit duelul din faţa televizoarelor, Oltchim şi Gyor au creat un spectacol agreabil, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor. Înaintea acestei dispute, majoritatea celor implicaţi în fenomen o dădeau ca favorită la calificarea în finala competiţiei europene pe formaţia ungară. Lucrurile s-au schimbat însă după meciul de la Vâlcea. Chimistele au dat peste cap calculele hârtiei şi au obţinut un succes răsunător, după o partidă în care au reuşit, la un moment dat, să tragă pe linie moartă valoroasa echipă a Gyor-ului. Victoria formaţiei vâlcene nu s-a conturat de la început. Băbeanu şi-a dovedit încă o dată utilitatea la 7 metri şi a înscris primele două goluri din lovituri de penalitate, Brădeanu şi Managarova au ţinut Oltchim-ul în joc, însă, începând cu minutul 12, elevele lui Radu Voina au dat semne de slăbiciune. Oaspetele s-au distanţat la patru goluri (6-10 în minutul 19), astfel că finalul de primă repriză a însemnat o luptă nebună pentru a anula diferenţa de pe tabelă. Ne-am apropiat la două goluri de formaţia maghiară (11-13 în minutul 28), care a reuşit, totuşi, până la urmă, să intre la pauză cu un avans tot de patru goluri: 13-17. Ultima reuşită a grupării maghiare a fost de poveste. Un gol demn de o adevărată finală de Liga Campionilor. La această fază, maghiarele ne-au dat cu handbalul în cap. A fost o combinaţie rapidă între jucătoarele maghiare, din care nimeni nu a înţeles nimic, finalizată cu un gol cu spatele, printre picioare, de pe pivot, de către Lekic, reuşită pe care poate numai Maria Verigeanu (actuală Torok-Duca) este posibil să-şi fi trecut-o în cont, în perioada sa de glorie. Gyor a încercat astfel să ofere o mostră a valorii sale. În partea secundă, însă, a avut parte de o surpriză majoră din partea Oltchim-ului.

Oltchim şi pasărea Phoenix

În partea a doua a meciului s-a întâmplat o minune. Deşi puţini îi mai dădeau şanse de reuşită, Oltchim a reuşit să revină în joc, să renască precum pasărea Phoenix, din propria-i cenuşă. A avut parte de aproximativ 18 minute de foc, timp în care totul a mers perfect. Luminiţa Dinu a făcut minuni între buturi, a închis poarta precum în vremurile ei bune şi le-a hipnotizat pe unguroaice, care n-au avut replică în faţa unei echipe a Oltchim-ului dezlănţuită. Vacarmul din Sala Traian, presiunea pusă de cei 3000 de suporteri chimişti, veniţi din toate colţurile ţării să urmărească marea echipă de la Vâlcea, le-a turnat oaspetelor plumb în picioare, în schimb dându-le aripi jucătoarelor pregătite de Radu Voina. Maşina de handbal a Gyor-ului a dat rateuri, a demonstrat că are şi slăbiciuni şi poate fi trasă pe linie moartă. De la un dezavantaj de patru goluri, consemnat la pauză, Oltchim a reuşit să aibă un avans de şapte goluri (!) în faţa Gyor-ului, scor 28-21 (minutul 45). „Rezervele” Vizitiu, Nechita, Curea au făcut KO campioana Ungariei, care nu şi-a revenit din pumni nici măcar după timpul de odihnă solicitat de Karl Erik Bohn. Chimistele au fost cu adevărat „galactice”, au avut o perioadă fabuloasă de joc, entuziasmantă, care le-a purtat spre un succes care se poate dovedi extrem de important. Gorbicz şi compania au avut pe final de meci o tresărire de orgoliul, au reuşit să mai reducă din handicap, dar n-au putut evita eşecul. Partida se putea încheia la scorul de 35-30 pentru Oltchim, însă, in-extremis, în ultimele secunde, Gyor a scos o lovitură de la 7 metri şi Gorbicz a închis tabela la scorul de 35-31. Campioana României pleacă astfel în manşa a doua a semifinalei cu un avans de patru goluri în faţa grupării maghiare. Ultima carte a calificării în finala Champions League se va juca sâmbătă, 7 aprilie, la Veszprem, în Ungaria, în faţa a 5000 de oameni.

Iulia Curea, cea mai bună marcatoare a chimistelor

Înaintea meciului cu Gyor, pe lângă problemele deja ştiute, legate de absenţa unor jucătoare valoroase din lot (Neagu, Stanca, Ungureanu), Radu Voina a fost nevoit să se descurce şi fără Marija Jovanovic, una dintre „piesele” importante pe care acesta miza pentru dubla cu Gyor. De asemenea, extrema Valentina Ardean a acuzat dureri la spate, însă în ciuda problemelor medicale, ea fost trecută pe foaia de joc. Nu a putut evolua, totuşi, la capacitate maximă. În aceste condiţii, antrenorul Oltchim-ului a apelat la câteva jucătoare pe care a mizat mai puţin în ultima perioadă. Extremele Nechita şi Curea, precum şi Patricia Vizitiu, au profitat de şansa care li s-a oferit şi au făcut un joc mare, ajutate fiind de Luminiţa Dinu, din poartă, dar şi de Mica Brădeanu, care a oferit o mică demonstraţie a valorii sale fostelor colege, de la Gyor. Cele mai multe realizări în faza ofensivă le-a avut însă Iulia Curea, care a înscris şapte goluri pentru Oltchim. În topul marcatoarelor aceasta a fost urmată de Nechita (5 goluri), Vizitiu (5), Brădeanu (5), Managarova (3), Ozel (3), Vetkova (2), Meiroşu (2), Băbeanu (2), Manea (1). De partea cealaltă s-a evidenţiat brazilianca Eduarda Amorim, autoare a 10 goluri pentru Gyor. Gorbicz a înscris de nouă ori (şase dintre reuşite fiind din 7 metri), iar pivotul Loke, de şase ori. Au mai punctat pentru Gyor, Kovacsics (2), Radicevic (2), Lekic (1), Hornyak (1).