Nicio surpriză în Zăvoi

csm vl fc timisoara 2011CSM RM. VÂLCEA – FC TIMIŞOARA 0-1

* trupa antrenată de Marius Mitu Şi Dumitru Teleşpan n-a reuşit să-şi depăşească statutul de echipă aflată în subsolul clasamentului, fiind învinsă la limită de vicecampioana ediţiei trecute a Ligii I

Voinţa nu reprezintă întotdeauna cheia succesului, cel puţin aceasta ar putea fi concluzia după mult aşteptatul meci dintre CSM Rm. Vâlcea şi FC Timişoara. Formaţia din Zăvoi a jucat admirabil, îndeosebi în prima repriză, încântându-i de-a dreptul pe toţi suporterii prezenţi într-un număr mai mare decât de obicei în tribunele Stadionului „Municipal”, însă n-a reuşit să-şi depăşească statutul de echipă aflată în subsolul clasamentului, fiind învinsă la limită (0-1) de vicecampioana ediţiei trecute a Ligii I, retrogradată de FRF şi TAS în urma unor probleme financiare.

Vâlcenii puteau deschide scorul prin Gogoşoiu, Pribac sau Stoica

Conştienţi că o victorie i-ar urca deasupra locurilor retrogradabile, fotbaliştii de la CSM Rm. Vâlcea au arătat, încă de la început, că nu se tem deloc de faima adversarilor şi au abordat meciul cât se poate de determinaţi. Disciplina tactică impusă de antrenorul-jucător Marius Mitu (care a evoluat chiar în primul „unsprezece”) a fost exemplară. Pe acest fond, timişorenii au fost dominaţi net în startul partidei, iar primele ocazii au apărut la poarta lui Lepmets.
În minutul 7, Gogoşoiu l-a întors pe Fl. Ilie în colţul suprafeţei de pedeapsă, a pătruns spre poarta bănăţenilor, dar estonianul dintre buturile echipei de pe Bega a respins şutul expediat de fotbalistul vâlcean din colţul careului de 6 metri. În minutul 22, vâlcenii au avut încă o oportunitate imensă de a înscrie: Pribac a fost lansat în adâncime, a şutat în portarul ieşit în întâmpinare, mingea a ricoşat la Stoica, iar acesta a reluat-o spre buturile adverse, dar căpitanul Scutaru a respins-o de pe linia porţii.
Singura şansă de gol a oaspeţilor s-a consemnat în minutul 41 şi l-a avut în prim-plan pe Dorin Goga, care a fost găsit nemarcat în colţul careului de 6 metri de o minge trimisă din corner, dar şutul său a trecut de puţin pe lângă bara laterală.

Ricketts şi Axente au semnat victoria timişorenilor

În repriza secundă, probabil şi din cauza pregătirii fizice precare a vâlcenilor, jucătorii coordonaţi de pe banca tehnică de Valentin Velcea au început să aibă din ce în ce mai mult curaj. În minutul 61, Sepsi a croşetat trei fundaşi pe partea stângă, a pătruns frontal spre poarta lui Tufişi, dar şutul său la colţul scurt a lovit doar plasa laterală. Peste puţin timp, Lepmets a ieşit curajos dinttre buturi până la 35 de metri pentru a degaja o minge pe care o urmărea şi Gogoşoiu. În minutul 67, Axente a fost aproape de a deschide scorul, atunci când mingea trimisă de acesta cu capul, din centrul careului de 16 metri, a fost respinsă miraculos, tot cu capul, de la vinclu, de Vătăjelu, care s-a numărat şi de această dată printre cei mai buni jucători de pe teren.
Golul oaspeţilor a picat în minutul 71, atunci când Ricketts a controlat bine mingea pe partea dreaptă, a fentat un adversar şi a şutat puternic spre buturile lui Tufişi, mingea a lovit bara laterală, după care a revenit în faţa porţii, de unde Axente nu a mai avut de îndeplinit decât o simplă formalitate, împingând-o în plasă: 0-1. Pe reluările TV s-a observat însă că marcatorul golului se afla în poziţie clară de ofsaid (nesemnalizată de asistentul Ioan Daniel Ciocănea din Sibiu) atunci când Ricketts a şutat la poartă.
În minutul 72, Mitu a executat periculos o lovitură liberă din colţul terenului (un corner mai scurt), dar Lepmets a respins mingea de sub bara transversală cu un reflex de zile mari. Ultima ocazie a vâlcenilor s-a consemnat în minutul 92, atunci când Vlăduţi a lovit mingea cu capul din colţul careului de 6 metri, dar portarul timişorenilor a respins-o în faţă, de unde fundaşii timişoreni au îndepărtat pericolul.
Au evoluat pentru CSM Rm. Vâlcea: Tufişi – Zaharia, Plecanciuc, I. Popescu, Vătăjelu (Alex. Ionescu ’90), Văduva (Oct. Vasile ’62), M. Mitu (Vlăduţi ’76), Pribac, Roşca, Ad. Stoica, Gogoşoiu.