Ne-a ars „omul-brichetă”

CSM Rm. Vâlcea – FCM Tg. Mureş 2-4 (2-3)

Debutul partidei din Zăvoi, dintre CSM Rm. Vâlcea şi FCM Tg. Mureş, a lăsat impresia că echipa antrenată de Alin Artimon va avea un galop de sănătate în faţa unei formaţii pe care, până acum, vâlcenii n-au învins-o niciodată. Oaspeţii s-au impus până la final, însă meritul principal aparţine „omului-brichetă” – aşa cum este cunoscut controversatul arbitru Alexandru Deaconu.

Nu trecuse un minut de joc şi CSM-ul ratase deja, prin Roman, prima ocazie de a deschide scorul. La o centrare prin faţa porţii, blondul atacant vâlcean a trecut peste minge. Va fi 1-0 în minutul 3, când oaspeţii, cum se spune, nici nu apucaseră să se lege la şireturi. La un corner bine executat, mingea a fost trimisă spre poarta mureşanului Şteţca, ultimul care a deviat excelent fiind Claudiu Boroiban: 1-0. Mai trec alte cinci minute şi Boroiban a înscris din nou, însă de această dată pasa a venit de la Roman, aflat în ofsaid evident. Aşa cum se întâmplă în comediile absurde ale fotbalului, dacă n-a înscris CSM-ul, a făcut-o FCM-ul: Rareş Vârtic n-a avut cui pasa, a şutat violent spre poartă, mingea oprindu-se în plasă, undeva aproape de vinclu: 1-1!

Replica vâlcenilor nu s-a lăsat aşteptată, mingea şutată puternic de Iulian Popa în minutul 23 fiind deviată în gol de Ciprian Dinu: 2-1. Acelaşi Popa a mai şutat puţin pe lângă vinclu (min. 29), iar mai apoi a fost blocat de portarul gazdelor (min 36). Faza cea mai importantă a primei reprize s-a produs în minutul 33 când Roman a primit o pasă înapoi şi, talonat de un fundaş, a trimis mingea în poartă, golul fiind anulat pe motiv de ofsaid văzut doar de asistentul Vasile Marinescu. Din acel moment spectatorii au căutat brichete, amintindu-şi că centralul Alexandru Deaconu a rămas celebru pentru că a oprit un meci în Giuleşti pe motiv că a fost lovit de o brichetă!

Până la pauză va fi 2-3. Mai întâi s-a restabilit egalitatea la 2, mingea şutată puternic de Vancea poposind în poarta lui Rusandu. Unii l-au creditat pe mureşean ca autor al golului, alţii au susţinut că a fost autogolul lui Sergiu Popescu. În minutul 42 are loc cea mai controversată fază a meciului: după un corner al oaspeţilor, mingea este respinsă de Dandea, jocul continuă, dar asistentul ploieştean Eduard Crângaşu semnalizează gol şi solicită centralului validarea. Deaconu se conformează şi nimic nu s-a mai petrecut până la finalul primei reprize.

În repriza a doua am avut parte de jocul haotic al vâlcenilor, cu multe pase înapoi sau centrări plouate ce erau uşor de respins de înalta şi experimentata linie defensivă a celor de la FCM Tg. Mureş. Oaspeţii au puctat pentru 2-4 pe contraatac după un fault nesancţionat pentru vâlceni, ba chiar puteau să şi majoreze diferenţa. La scorul de 2-3 a mai fost un presupus fault în careu asupra lui Dobre, dar Deaconu, normal, n-a văzut nimic, nici măcar simulare. Vâlcea pierde trei puncte şi rămâne departe de primele poziţii pentru ca nimeni să nu-şi facă iluzii!