Naţionala de handbal feminin, locul 9 la Campionatul Mondial de junioare din Polonia

Naţionala de handbal feminin a României s-a clasat doar pe locul 9 la Campionatul Mondial de junioare, care a avut loc în perioada 7-19 august. În ultimul meci de la turneul desfăşurat în oraşul Kielce (din Polonia), care a contat şi pentru clasamentul final al competiţiei, tricolorele au avut parte de un final de infarct cu Franţa. Partida împotriva reprezentativei din Hexagon, de joi, 16 august, s-a încheiat abia după loviturile de la 7 metri, după ce echipele au fost perfect egale în timpul regulamentar de joc: 26-26 (după 11-11, la pauză). La penaltiuri, fetele noastre au fost însă mai concentrate şi mai norocoase şi s-au impus cu scorul de 4-3, astfel că rezultatul final al meciului a fost 30-29 pentru România.
În acest duel, cea mai prolifică jucătoare de pe teren din tabăra noastră a fost Andreea Popa (9 goluri), celelalte reuşite fiind semnate de Ioana Bălăceanu (7), Andreea Târşoagă (3), Ştefania Jipa (3), Adina Cace (2), Eva Kerekes (2), Marina Ilie (1), Miruna Pica (1), Diana Lascateu (1) şi… Diana Ciucă (1), portăriţa de la SCM Rm. Vâlcea (care a evoluat 29,49 de minute împotriva Franţei) punctând însă dintr-o lovitură de departajare de la 7 metri.

Următoarea ediţie a acestei competiţii va avea loc în România, în 2020

Aşa cum se cunoaşte, la actuala ediţie a Campionatului Mondial de junioare, România a obţinut patru victorii şi o remiză în meciurile din Grupa A, după 22-21 cu Slovacia, 37-19 cu Austria, 28-19 cu Polonia, 19-19 cu Angola şi 20-17 cu Germania. Graţie acestor rezultate, echipa noastră a terminat pe primul loc în clasament.
Miercuri, 15 august, tricolorele au pierdut însă surprinzător meciul cu Suedia, din cadrul optimilor de finală, cu scorul de 22-20, după ce România a condus, la un moment dat cu şapte goluri (!) şi cu 15-10, la pauză. Jucătoarele pregătite de Carmen Amariei au plătit tribut evoluţiei dezastruoase din cea de-a doua repriză, când au marcat doar cinci goluri !!!
Pe lângă portăriţa Dianca Ciucă, printre jucătoarele care au fost prezente la Campionatului Mondial Under 18 din Polonia s-a mai numărat o altă handbalistă vâlceană, Roberta Stamin (de la Chimia), care nu a evoluat deloc în ultimul meci, cu Franţa. Altfel, pe banca tehnică s-a aflat Ildiko Kerekes Barbu, în postura de antrenor cu portarii, pe care aceasta o îndeplineşte şi la SCM Rm. Vâlcea.

După titlul suprem cucerit în urmă cu doi ani, Rusia şi-a păstrat „coroana” de campioană mondială

Anul acesta, ca şi la ediţia precedentă, din 2016, titlul mondial la Under 18 a revenit tot reprezentativei Rusiei, care a dispus de Ungaria în ultimul act, cu scorul de 29-27 (după 15-12, la pauză). Medaliile de bronz au fost adjudecate de naţionala Coreei de Sud, care a dispus categoric de Suedia, cu 34-27 (17-14), în finala mică, formaţia scandinavă fiind cea care a oprit drumul României spre „careul de aşi” încă din faza optimilor.
Ediţia viitoare a Campionatului Mondial de handbal feminin rezervat junioarelor va avea loc în anul 2020, chiar în ţara noastră, meciurile turneului final urmând a fi găzduite de oraşele Bucureşti şi Braşov. (N.C.)