Nanu, inspirat, Bîrzan decisiv pentru Deva

Vineri, 12 martie, la Simeria, CSM Cetate Deva, formaţie pregătită de vâlceanul Ştefan Nanu, a întâlnit cea de-a treia clasată din Seria a VII-a a Ligii a III-a, pe Gilortul Tg. Cărbuneşti. La acest meci a asistat şi fostul preşedinte al AJF Vâlcea, Constantin Pintilie, care a avut calitatea de observator de joc. Partida s-a terminat la scorul de 1-0 în favoarea gazdelor. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de vâlceanul Radu Bîrzan. Nanu a fost inspirat şi l-a introdus pe teren în minutul 35, în locul accidentatului Vitan. La primele atingeri de balon, Radu a înscris, din interiorul suprafeţei de pedeapsă, cu un şut pe colţul lung. Golul din minutul 36 al lui Bîrzan a adus Devei trei puncte importante în economia luptei pentru rămânerea în cel de-al treilea eşalon. În acest meci, pe teren s-a mai aflat un vâlcean, Bogdan Ţoiu, care a fost integralist. În etapa viitoare, Deva va întâlni, în deplasare, ultima clasată, pe FC Hermannstadt 2.