Liga II

Momente magice pentru un fotbalist originar din Drăgăşani, în Liga a II-a

Liga a II-a a început în week-end-ul trecut. Printre partidele programate s-a aflat şi cea dintre două echipe de mare tradiţie din fotbalul românesc, Corvinul Hunedoara şi Ceahlăul Pitra Neamţ. Gazdele au reuşit să se impună în faţa propriilor suporteri cu scorul de 2-1. Un fotbalist originar din Drăgăşani, Alexandru Neacşa, a trăit momente magice pe teren. Căpitan la Corvinul, în faţa a 6000 de suporteri inimoşi, Alex a marcat primul gol pentru Hunedoara. A fost o execuţie frumoasă (mingea a lovit transversala înainte de a intra în plasă), un gol istoric, aplaudat de un întreg stadion. A fost prima reuşită pentru Corvinul, după 15 ani de pauză, în eşalonul secund. S-a consemnat în minutul 8. Ceahlăul a egalat în 78, prin reuşita lui Robert Ciobanu, dar în minutul 83, Marius Lupu a adus bucuria pe stadionul Michael Klein, înscriind golul de 2-1, al victoriei Corvinului. Neacşa (31 de ani) a pus umărul şi la promovarea echipei. S-a alăturat formaţiei pregătită de Alexandru Maxim la începutul anului trecut. Contractul este valabil până 30 iunie 2024.
(FOTO: Corvinul 1921 Hunedoara / Cătălin Crăciun)