AS Mihăeşti a câştigat şi duelul împotriva campioanei en-titre

* Chimia 2012 Rm. Vâlcea a terminat meciul în doar şase jucători de câmp

Sâmbătă după-amiază, pe stadionul Hidro, din nordul Râmnicului, s-a disputat derby-ul dintre campioana en-titre, Chimia 2012 Rm. Vâlcea şi lidera la zi din Seria Est a Ligii a IV-a, AS Mihăeşti. În prima parte a întâlnirii, jocul a fost destul de echilibrat, iar această egalitate din teren s-a reflectat şi pe tabelă. S-a intrat la pauză la scorul de 1-1. Golgheterul Cosmin Văcaru a deschis scorul, însă gazdele au reuşit egalarea. Pauza a fost un sfetnic bun pentru oaspeţi. În partea secundă, formaţia pregătită de Cristi Rădulescu şi Marinel Mazilu a avut mai mult iniţiativa, iar la final s-a bucurat de un succes categoric. „Byu” Smarandache şi-a readus echipa în avantaj printr-un euro-gol, însă imediat tot el a ratat un penalti. În această fază, Chimia a rămas în inferioritate numerică. Nemulţumit de decizia arbitrului Iulian Mihai, Băiţa l-a bruscat pe acesta, iar pentru reacţia sa a primit cartonaşul roşu. La puţin timp după acest incident, gazdele au mai pierdut un jucător. Marius Vasile, alias „Giugiuc”, a fost şi el eliminat, după ce a oprit mingea cu mâna, în postură de ultim apărător. AS Mihăeşti a profitat de problemele apărute în tabăra adversarilor şi a risipit emoţiile. Adi Glăvan a marcat pentru 3-1, iar Mădălin Bărzăgeanu a închis tabela la scorul de 4-1. Formaţia chimistă a terminat partida în doar şase jucători de câmp. Pe parcursul reprizei a doua, în afara de Cosmin Băiţa şi Marius Vasile, a mai fost eliminat şi Lucian Nania, pentru cumul de cartonaşe galbene, dar şi Edi Proteasa, tot pentru două avertismente. „Pentru noi, a fost unul dintre cele mai grele meciuri din acest campionat. După o primă repriză echilibrată, am vorbit cu băieţii la pauză şi le-am spus să se calmeze, să nu ne certăm între noi, să încercăm să ne facem jocul obişnuit. În partea secundă s-a schimbat situaţia. Am profitat şi de eliminările apărute în tabăra gazdelor şi am înclinat balanţa în favoarea noastră. Ne-am propus să câştigăm aici şi ne-am îndeplinit şi de această dată obiectivul. Felicit întreaga echipă pentru acest rezultat. Mulţumim primarului Constantin Bărzăgeanu şi tuturor celor care ne susţin necondiţionat în acest sezon. Îi aşteptăm şi la următorul meci, de pe teren propriu, cu Stejarul Vlădeşti”, a spus Cristi Rădulescu, antrenorul mihăeştenilor, după succesul înregistrat de echipa sa în derby-ul cu cea de-a doua clasată de dinaintea acestei runde, Chimia 2012 Rm. Vâlcea.