Metafora, încă un trofeu! A câştigat şi Supercupa Ligii Juniorilor Vâlceni

Metafora a câştigat SuperCupa Ligii Juniorilor Vâlceni după ce a învins SCM cu 4-2 într-o partidă cu tensiunea la cotă maximă. Astfel, echipa lui Robert Sinişteanu cucereşte încă un trofeu şi completează galeria de premii. Metafora are un palmares deja bogat sub conducerea lui Robert Sinişteanu:
– 2 campionate (unul câştigat în Liga Vâlcenilor)
– 2 Cupe ale Ligii ( una câştigată în Liga Vâlcenilor)
– 1 Cupa Oraşului
– 1 titlu de campioană Liga Sud
– 2 titluri de campioană Liga Nord
– 9 trofee la categoria U10
– 1 SuperCupa LJV
Metafora este în prezent cea mai titrată echipă în activitate din istoria Ligii Juniorilor Vâlceni!
Rezumatul meciului cu SCM: Robert Sinişteanu a început meciul într-o formulă surprinzătoare în faţa SCM-ului, jucând acelaşi sistem folosit cu ACS Inter în Liga Nord, partidă câştigată cu 7-3. Schema nu a funcţionat, iar SCM a fost echipa care a forţat în începutul meciului. Echipa lui Lorenzo Butoi a deschis scorul în finală şi jocul începea prost pentru Metafora. Om liber lăsat în centru reuşeşte să transforme. Robert şi-a dat seama că 3-1-1 nu merge şi a mutat în 2-2-1. Echipa sa a punctat şi s-a restabilit echilibrul. Edi Stuparu a egalat. Scorul a fost întors în debutul reprizei secunde, când acelaşi Edi Stuparu a marcat pentru 2-1. Gălăgie în tribună, entuziasm pe teren, Metafora a preluat comanda. A urmat o fază controversată. Rareş Burcea a pus mingea jos, Edi Diaconescu nu a degajat, SCM a atacat şi a marcat pentru 2-2. S-a dă însă lovitură liberă pentru henţ la Stefan Foltea, care l-a busculat pe Burcea cu un moment înainte ca portarul să lase mingea jos. Din acest moment, SCM a preluat controlul, în urma unei decizii care a născut controverse… S-a acordat penalty pentru echipa lui Lorenzo. A executat Luca Bărbulescu şi de această dată golul de 2-2 s-a contabilizat.
La ultima fază a meciului… SCM a primit iar penalty, dar a ratat. Robert Cutic a intervenit fantastic. A scăpat mingea, dar din faţa porţii Dobriţa nu a reuşit să-l învingă. Robert a intervenit iar! S-a încheiat timpul regulamentar şi au urmat prelungirile. Tensiunea a continuat. Rezultatul de egalitate s-a menţinut până cu un minut înainte de final, când Alex Pădureanu a pătruns, a trecut de doi adversari şi a şutat de la distanţă, învingându-l pe Lorenzo! S-a declanşat fiesta pe teren! Alex Pădureanu a celebrat în stilul său specific, CR7. La ultima fază a meciului, Edi Stuparu primeşte pasă de la Pădureanu, finalizează pentru 4-2 şi confruntarea se încheie.
SCM s-a resemnat cu finala jucată. Metafora a sărbătorit pentru prima SuperCupă, după ce a pierdut ultimele 2 ediţii în faţa Icon, respectiv Academiei ASA. Generaţia actuală a Metaforei (a lui Alex Pădureanu) a devenit cea mai bună din istoria echipei!
Lotul Metaforei din SuperCupa Ligii Juniorilor Vâlceni: Alex Pădureanu, Robert Cutic, Rareş Burcea, Ianis Serafim, Nicolas Cîţă, Eduard Stuparu, Andrei Din, Darius Tîlciu, Teodor Chirea, Darius Treptureanu, Eduard Diaconescu, Patrick Pigulin.