Meci istoric! SCM Rm. Vâlcea a învins CSM Bucureşti şi a câştigat Supercupa României

În urmă cu câteva minute, echipa de handbal feminin SCM Rm. Vâlcea a făcut un meci istoric în faţa CSM Bucureşti, câştigând Supercupa României. Partida s-a încheiat cu scorul 33-31 în favoarea echipei din Zăvoi, antrenată de Florian Pera. „A fost un meci de infarct, care ne-a ţinut cu sufletul la gură până în ultima clipă. Mă bucur că fetele au fost unite, că au luptat până la ultima picătură de energie! Astăzi, am dat dovadă de un puternic spirit de luptă, de echipă, nu am cedat şi am condus în mare parte jocul. Este o victorie meritată şi extrem de preţioasă pentru clubul nostru. Să nu uităm că, astăzi, am câştigat un trofeu în urma unei lupte cu CSM Bucureşti, una dintre cele mai importante echipe din Europa, care are în lot jucătoare extrem de valoroase: Neagu, Lekic, Cvijic, Radicevic, Paula Ungureanu, dar nu numai. Sigur însă că, astăzi, SCM a dominat, a fost deasupra, din punct de vedere fizic, tactic. Am şi găsit soluţii în ultimele minute, prin introducerea Mariei Petrovici, care a avut o evoluţie foarte bună pe final de joc. Şi în defensivă am făcut o schimbare importantă. Fetele, pe care le felicit, au fost peste, tot meciul”, a declarat, imediat după victorie, antrenorul Florin Pera. Victoria în faţa echipei finanţată de primăria condusă de Gabriela Vrânceanu Firea i se datorează în mare măsură şi portăriţei Iliei Dumanska, care şi astăzi a avut o evoluţie impecabilă.