Liga I

Marius Badea, decizie importantă în meciul dintre FCSB şi Clinceni. Joi, Adi Comănescu i-a supervizat prestaţia

Pentru arbitrul vâlcean Marius Badea actualul sezon a fost cel mai bun al carierei. A avut prestaţii bune la Liga I, iar Comisia Centrală a mizat pe el în multe partide. În ultima perioadă a fost delegat mai mult în play-off. S-a întâmplat acest lucru şi luni, 10 mai. Badea a fost la linie la meciul dintre FCSB şi Academica Clinceni. Gazdele au condus cu 1-0 în acest meci, dar s-au văzut egalate. Academica a trecut în avantaj în minutul 36, după golul vâlceanului Raul Rusescu, fost jucător la FCSB. În minutul 56, formaţia antrenată de Toni Petrea a obţinut o lovitură de pedeapsă, Tănase a executat-o. Portarul a reuşit să respingă, dar de la margine a venit semnalizarea lui Badea, care a dus la repetarea penaltiului. Portarul nu a respectat regulamentul şi a părăsit linia porţii înainte ca mingea să fie jucată de Tănase. Din a doua încercare, Tănase a marcat şi a egalat: 2-2. În minutul 92, a mai fost o fază tot pe partea lui Badea. Tănase a trimis balonul cu capul la poartă, Ureche a respins de pe linia porţii. FCSB a cerut validarea golului. Nu s-a întâmplat acest lucru, iar meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2. Doar tehnologia ”goal line” ar fi putut da un verdict la această fază.
Joi, 13 mai, asistentul vâlcean s-a întors pe teren. A fost delegat de această dată în play-off-ul Ligii a II-a, la jocul dintre Universitatea Craiova 1948 şi Csikszereda Miercurea Ciuc (care a avut loc după închiderea ediţiei). Prestaţia lui Badea şi a întregii brigăzi de arbitri a fost urmărită de către observatorul Adrian Comănescu, preşedintele AJF Vâlcea.