Fără categorieLiga IV

Maricanu` și Pușcatu, dublă în Sâmbăta Paștelui! Pentru Chimia a marcat portarul, din acțiune

La Păușești Otăsău, echipa de fotbal locală a dat piept cu Chimia 1973 Rm. Vâlcea. Gazdele erau favorite prin prisma rezultatelor de până acum. Și-au respectat blazonul. Cu multe absențe în lot, oaspeții au reușit să reziste în fața adversarilor doar o repriză. Chimia a condus-o pe FCPO. A deschis scorul prin Edi Proteasa. Formația coordonată de Ovidiu Barbu a preluat avantajul până la pauză. În partea secundă, gruparea din Păușești Otăsău a mai punctat de alte patru ori. ”Setul” s-a încheiat la scorul de 6-2.

Pentru gazde, ”Maricanul” Filipoiu și Edi Pușcatu au reușit ”dubla”. Au mai înscris Boncioiu și Neață. La oaspeți, surpriză, a punctat portarul Vlad Oțăt, din acțiune. A intrat pe teren în minutul 65, ca mijlocaș dreapta, iar în minutul 89 a marcat, după o pasă filtrantă, a lui Caludiu Rădescu, spre dreapta. Din 6 metri, cu șpițul, Oțăt l-a învins pe portarul advers. Doi dintre jucătorii emblematici ai clubului Oltchim, Ovidiu Creangă și Robert Olaru, au fost adversari în acest joc.

La final, gazdele au sărbătorit. S-au calificat în finala campionatului, unde o vor avea ca adversară pe FC Băbeni.