Liderul a depăşit şi obstacolul de la Orleşti

* trupa antrenată de Mircea Savu s-a impus la limită în faţa echipei cu care în tur a remizat surprinzător (3-3), chiar la Măciuca

Damila Măciuca a mai depăşit un obstacol din drumul aproape solitar către titlul de campioană judeţeană, după ce s-a impus la mijlocul săptămânii trecute, în faţa echipei Voinţa Orleşti, chiar în deplasare. Deşi în tur au reuşit să producă o semi-surpriză, terminând la egalitate duelul de la Măciuca (3-3), orleştenii n-au repetat isprava şi de această dată, fiind învinşi de liderul Ligii a IV-a, cu scorul de 2-1, la capătul unui meci în care ambiţiile şi orgoliile au fost enorme. Damila a deschis scorul în minutul 45, iar apoi s-a desprins la 2-0 în repriza secundă, dar orleştenii au reclamat faptul că al doilea gol al trupei pregătite de Mircea Savu a fost înscris „dintr-un ofsaid de doi metri”! Pe final, jucătorii de la Voinţa Orleşti au marcat şi ei o dată, din penalti, însă insuficient pentru a mai schimba soarta partidei.

Nicon Deaconeasa, delegatul echipei Voinţa Orleşti:
„Dobrică nu trebuia să arbitreze acest meci!”

După meci, orleştenii au susţinut că puteau obţine măcar un punct din confruntarea împotriva liderului şi au dat vina pentru eşec pe o serie de decizii eronate ale brigăzii de arbitri. „În minutul 12, la scorul de 0-0, trebuia să beneficiem de un penalti clar ca lumina zilei, pe care centralul Nicolae Dobrică l-a trecut însă prea uşor cu vederea. Ca să numai zic că golul al doilea al lor a fost înscris dintr-un ofsaid flagrant, dar nesemnalizat de tuşier. Arbitrajul a fost sub orice critică, chiar nu înţeleg de ce la acest meci a fost delegat Dobrică şi nu altcineva! Cred că arbitri precum Cătălin Buşi sau Adrian Comănescu, care a condus excelent meciul din tur, s-ar fi descurcat mult mai bine. Oricum, chiar dacă am pierdut meciul cu Damila, primarul Cârstina i-a felicitat pe băieţi pentru efortul depus. Am rămas doar cu satisfacţia golului spectaculos pe care Radu Beldiman l-a marcat din penalti, o «scăriţă» de toată frumuseţea, demnă de marii fotbalişti, care face practic cât trei puncte!”, a menţionat Nicon Deaconeasa, delegatul echipei din Orleşti.