Laurenţiu Brănescu face senzaţie la Juventus Torino

laurentiu branescu* tânărul portar vâlcean a bifat o repriză între buturile „Bătrânei Doamne”, într-un meci amical jucat în compania echipei de tineret a clubului italian

Laurenţiu Brănescu urcă rapid treptele afirmării la Juventus Torino. Transferat în ianuarie de la CSM Rm. Vâlcea la celebra grupare italiană, portarul de 17 ani i-a cucerit definitiv pe antrenorii „Bătrânei Doamne” prin curajul şi dezinvoltura de care dă dovadă. După ce a apărat un penalti executat de cunoscutul Del Piero, într-o partidă amicală jucată între seniori şi fotbaliştii de la „Primavera”, care a avut loc acum câteva săptămâni, Brănescu a ajuns acum să îmbrace chiar tricoul multiplei campioane a Italiei. Ce-i drept, nu într-un meci oficial, ci tot într-un test de verificare în compania formaţiei de tineret a clubului torinez, câştigat de seniori cu scorul de 4-1. Laurenţiu Brănescu a stat o repriză între buturile echipei Juventus, după ce l-a înlocuit pe mult mai experimentatul Storari, iar timp de 45 de minute a fost coleg cu fotbalişti renumiţi în lume, precum Del Piero, Aquilani sau Bonucci. Mai mult decât atât, vâlceanul nostru a reuşit performanţa de a nu primi niciun gol în perioada în care s-a aflat în poartă.
Aşa cum se cunoaşte, atunci când l-a transferat din Zăvoi, Juventus Torino a plătit pentru Brănescu suma de 450.000 de euro, la care se vor adăuga bonusuri la fel de substanţiale (aproximativ 400.000 de euro) dacă portarul va bifa cinci meciuri la echipa de seniori şi trei prezenţe în naţionala României. De curând, vâlceanul a contribuit decisiv la calificarea reprezentativei Under 17 a României (acolo unde este şi căpitan de echipă) la turneul final al Campionatului European din 2011. În partida decisivă cu Ungaria, Brănescu a apărat un penalti chiar în ultimul minut de joc.