La Cluj-Napoca, HCM Rm. Vâlcea a bifat cea de-a patra victorie consecutivă: 32-27

Miercuri, 25 octombrie, HCM Rm. Vâlcea s-a impus fără probleme în meciul pe care l-a susţinut în deplasare, pe terenul echipei „U” Cluj-Napoca. Partida s-a încheiat cu scorul de 32-27 (după 16-10, la pauză) pentru formaţia antrenată de Aurelian Roşca.

Diferenţa maximă consemnată în acest meci a fost de şapte goluri

Aşa cum era de aşteptat, „municipalele” au controlat autoritar acest duel, în care au avut în faţă gruparea despre care se spune că are cel mai mic buget din Liga Florilor. Singura dată când ardelencele au condus a fost în minutul 1, acela fiind de altfel şi primul gol al meciului. Iryna Glibko & Co. au întors repede rezultatul în favoarea lor (3-1, în minutul 5). Diferenţa s-a mărit la 6-2 în minutul 9, după care a urmat un sfert de oră de echilibru, la finele căruia „U” Cluj-Napoca s-a apropiat la doar un gol (10-9, în minutul 24). Finalul de repriză a aparţinut însă HCM-ului, care a intrat la vestiare cu un avantaj consistent, de şase goluri (16-10).
Imediat după pauză, handicapul a crescut chiar la 17-10 (minutul 31), dar apoi clujencele s-au apropiat din nou la trei goluri (18-15, minutul 37). Aceea avea să fie ultima răbufnire de orgoliu a gazdelor, deoarece elevele lui Aurelian Roşca s-au distanţat din nou la şapte goluri, cu 10 minute înainte de final (27-20, 28-21). Până la urmă, meciul s-a încheiat cu scorul de 32-27 pentru HCM, astfel că vâlcencele şi-au trecut în cont cel de-al patrulea succes consecutiv din acest început de sezon.

Iryna Glibko, Marta Lopez Herrero şi Maria Gavrilă au marcat fiecare de câte şase ori

În partida din Ardeal, cele mai multe goluri pentru HCM le-au înscris ucraineanca Iryna Glibko, iberica Marta Lopez Herrero şi Maria Gavrilă, fiecare dintre acestea punctând de câte 6 ori. Pe lista marcatoarelor şi-au mai trecut numele Cristina Florică (3), Andreea Adespii (3), Elena Mitrache (3), Natasa Krnic (2), Raluca Băcăoanu (1), Florentina Craiu (1) şi Sara Vukcevic (1). De la adversare, s-a remarcat în mod special veterana Mihaela Ani-Senocico (36 de ani), care a evoluat până în vară la HCM Rm. Vâlcea. Aceasta a marcat nouă goluri, patru dintre acestea fiind din aruncări de la 7 metri. (N.C.)