Joc greu, rezultat satisfăcător

* Posada s-a impus la limită la Galicea, pe terenul celor de la Conexin

Posada încearcă treptat să-şi repare greşelile trecutului. Pentru a face uitat eşecul dezastruos cu Oltul Ioneşti şi a-l împăca pe primarul Ion Sandu, jucătorii formaţiei din Perişani au încercat să redevină de temut pentru orice adversar. Au câştigat lejer (prin neprezentarea oaspeţilor) cu Olteţul Bălceşti, s-au calificat în sferturile Cupei României, iar acum s-au impus în faţa formaţiei Conexin Runcu. Au pătimit, însă, puţin până la a se vedea „cu sacii în căruţă”. Formaţia lui Iulică Dincă n-a cedat uşor, a pus probleme, s-a luptat pentru un rezultat bun. A crezut tot timpul în şansa sa, chiar şi după ce oaspeţii au reuşit să deschidă scorul. Căpătan l-a învins pe portarul Pană, însă la 1-0 Conexin a avut câteva situaţii bune de a restabili egalitatea. La baza acestora a stat Gabi Dincă, autorul unei ratări monumentale în prima repriză. Însă, aşa cum ne-a obişnuit, Gabi Dincă s-a revanşat până la urmă, în prelungirile primei reprize marcând pentru 1-1. Astfel, jocul a rămas deschis oricărui rezultat. Conexin a mai pierdut, însă, din forţă după ce Lala a ieşit de pe teren accidentat. În continuare, oaspeţii şi-au creat mai multe ocazii, una dintre acestea fiind valorificată în urma unei faze fixe. După succesul din Cupă, când a marcat trei dintre cele patru goluri ce au adus victoria Posadei, „Pendy” Cherăscu a recidivat, marcând în urma unui corner bine executat. Reuşita sa a contat pentru scorul de 2-1 pentru echipa din Perişani, rezultat cu care s-a şi încheiat meciul.

Juniorii Posadei au rămas fără autobuz
Meciul de juniori dintre Conexin şi Posada nu s-a disputat, asta pentru că oaspeţii nu s-a prezentat la Galicea. Oficialii echipei din Perişani susţin că neprezentarea nu a fost voită, ci s-a datorat faptului că juniorii nu au avut cu ce să se deplaseze. Microbuzul care ar fi trebuit să-i ducă la Galicea s-a stricat înainte de plecare, astfel că Posada va pierde jocul cu scorul de 3-0.