Liga 6

Jean Stelian, din nou în iarbă, la 55 de ani! Alin Dina, accidentare gravă în minutul fatidic 13

Oltul Dăeşti a făcut uitată înfrângerea din runda precedent, de la Cernişoara. La Valea Albă, Oltul s-a impus cu 4-2 în faţa celor de la Rapid, Stoeneşti, echipă mult schimbată faţă de trecut, care a reuşit să transfere câţiva jucători cu experienţă, care să-I ajute pe copii să facă faţă senioratului. Printre ei, şi Bodescu, jucător cu state vechi în fotbalul judeţean, dar şi Alin Dina. Pentru fostul portar al Coziei Călimăneşti, revenirea între buturi nu a fost de bun augur. În minutul 13 s-a accidentat grav. A ieşit pe o minge şi a rămas cu piciorul în pământ. Au fost momente de panică. Nu a mai putut continua meciul şi a rămas cu piciorul imobilizat până la final, când a mers la spital pentru investigaţii amănunţite. Un alt coleg de-al său, junior, a ieşit accidentat spre final, probabil cu o entorsă. În ciuda acestor probleme medicale, jocul nu a fost dur, dovadă că s-a acordat un singur cartonaş galben. Gazdele au deschis scorul în minutul 10, Tololoancă a marcat dintr-un şut de la marginea careului, deviat. Tot el, dar şi Smaranda au avut şanse mari de a dubla diferenţa. Oaspeţii au replicat printr-un şut de la 20 de metri al lui Bodescu, în transversală. Oltul a avut avantaj minim la pauză. Imediat după reluare, a dublat diferenţa. Ciobanu a centrat din corner, iar Smaranda a venit lansat şi a trimis balonul în plasă, cu capul. În minutul 55, Manta a reuşit un şut în cros, ce a contat pentru 3-0. Apoi pe teren a intrat şi primarul George Popolan. După două ocazii rarisime ratate, Popolan, servit bine de Despa, a dus scorul la 4-0. Finalul l-a prins pe teren şi pe Jean Stelian, veteranul din tabăra dăeşteană. A revenit în iarbă cu puţin timp înainte de împlinirea a 55 de ani. Din lot, ”Pantera” e mai mare cu câteva luni, însă de data aceasta a lăsat fotbalul pentru… Disneyland şi Turnul Eiffel. A fost plecat la Paris. Revenind la joc, finalul a aparţinut Rapidului. Fiul de 15 ani al antrenorului Marius Anghelescu, Mario Anghelescu, l-a surprins pe ”Cocoş” cu un şut de la 25 de metri (4-1). În minutul 89, tot un junior, Olariu, a marcat ultimul, pentru 4-2.