Cetatea, zid puternic pentru Dăeşti

Viitorul Dăeşti nu mai pierduse în Liga a III-a din septembrie. Vineri a avut derby în deplasare, cu lidera. Cetatea Tr. Măgurele a oprit seria invincibilităţii trupei din Fedeleşoiu. Dăeştenii au ratat din situaţii bune deschiderea scorului, iar ocaziile s-au răzbunat în partea secundă. Teleormănenii au deschis scorul în minutul 56, prin Niţă. Le-a adus descătuşare. În minutul 63 s-a făcut 2-0. Lidera a dublat diferenţa dintr-un penalty transformat de David Ilie. Manole, fost jucător la Dăeşti, a închis tabela la 3-0 în minutul 80. După această înfrângere, dăeştenii s-au îndepărtat la cinci puncte de Turnu Măgurele, dar au obţinut calificarea matematică în play-off, unde pot lupta din nou pentru un loc de baraj pentru promovarea în Liga a II-a, postură în care s-au mai aflat şi în trecutul apropiat. ”Vulturii” sunt acum la un punct în spatele SCM-ului. Vâlcea merge, aşadar, cu două echipe în careul de aşi. Vediţa Coloneşti şi-a mai asigurat prezenţa în Top 4 şi va lupta, alături de cele trei grupări menţionate, pentru primele două locuri.