Ionuţ Gonzales Neamţu a bifat cea de-a patra victorie de trei puncte pentru echipa din Treapt

Graţie golului pe care l-a înscris week-end-ul trecut, în deplasare, în fieful formaţiei FC Pucioasa (1-0), Ionuţ Gonzales Neamţu s-a instalat solitar pe prima treaptă a golgeterilor echipei Flacăra Horezu. Jucătorul transferat vara trecută în Treapt a ajuns la „cota 7” şi e urmat în clasament de Alex Cioablă (6 goluri). „Bravo lui că a marcat de atâtea ori, mai ales că e şi tânăr! Neamţu a căpătat multă încredere de când se află la Horezu, a evoluat mereu bine şi şi-a ajutat echipa, ca şi toţi ceilalţi jucători tineri pe care îi avem în lot. De fiecare dată când a intrat, şi-a făcut treaba cum a putut mai bine. Ori că a fost titular, ori că a fost rezervă!”, a subliniat Adi Popa, antrenorul-jucător al grupării din Treapt.

Tânărul atacant a devenit „arma secretă” a horezenilor

Sâmbătă, 4 mai, Ionuţ Gonzales Neamţu a adus cea de-a patra victorie personală de trei puncte pentru Flacăra Horezu, o performanţă unică la echipa din Treapt. Mai mult decât atât, succesele obţinute pe mâna acestuia au fost toate în deplasare: acum, la FC Pucioasa (1-0), iar înainte la CSM Flacăra Moreni (1-0), FC Voluntari 2 (2-0, când a reuşit chiar o „dublă”!) şi Viitorul Domneşti (1-0). În plus, tot graţie lui Neamţu, s-a mai cucerit un punct de „aur” şi în tur, la Mioveni, cu Unirea Bascov (2-2), când golgheterul din Treapt a egalat situaţia (2-2), în minutul 80, după ce horezenii au fost conduşi cu 2-0 la pauză.
Cu siguranţă, când a venit la Flacăra Horezu, Neamţu nu s-a gândit probabil nicio clipă că poate să ajungă atât de sus şi atât de important pentru echipă. Mai ales că a fost mai mereu „arma secretă” a „olarilor”, aşa cum se spune, pentru că intrat mai des pe teren din postura de rezervă, nu de titular (cum s-a întâmplat de altfel şi în partida de la Pucioasa). (N.C.)

Topul golgheterilor de la Flacăra Horezu după 26 de etape:

7 goluri – Ionuţ Gonzales Neamţu
6 goluri – Alex Cioablă
5 goluri – Eduard Neacşu
4 goluri – Cristian Munteanu (unul din penalti)
2 goluri – Sebastian Bobină, Adi Popa, Radu Georgescu (unul din penalti)
1 gol – Samson Nwabueze, Ionuţ Simeanu, Raul Nistor, Ciprian Dinu, Ştefănel Covalschi