HCM Rm. Vâlcea a terminat turul Ligii Florilor pe locul 2

* în ultima rundă din prima parte a sezonului, echipa antrenată de Aurelian Roşca a trecut, fără probleme, pe teren propriu, de Rapid Bucureşti, cu scorul de 31-21

Sâmbătă, 20 ianuarie, HCM Rm. Vâlcea a trecut fără probleme de Rapid Bucureşti, într-un meci care a avut loc în Sala Traian. Partida a contat pentru ultima rundă din turul Ligii Florilor şi s-a încheiat cu victoria la pas a elevelor lui Aurelian Roşca. Vâlcencele s-au impus cu scorul de 31-21 (după 13-9, la pauză), aceasta fiind cea mai mare diferenţă la care HCM a triumfat în sezonul actual. După această victorie, „municipalele” au terminat turul Ligii Florilor pe locul 2.

Bucureştencele au condus cu 4-1 în minutul 6, după care s-au stins

Contrar aşteptărilor, giuleştencele au intrat mult mai bine în meci şi au condus cu 2-0 (în minutul 4), iar apoi chiar cu 4-1 (în minutul 6). În acel moment, Aurelian Roşca a cerut time-out, pentru a le trezi din somn pe jucătoarele sale. Sfaturile pe care le-a dat au fost utile, deoarece echipa vâlceană a avut o revenire de senzaţie. După 4-5 (în minutul 11), HCM Rm. Vâlcea a punctat de patru ori consecutiv şi s-a desprins la 8-5, în minuul 17. Demn de precizat este însă faptul că, în această perioadă, Rapid a irosit două aruncări de la 7 metri: prima oară, Cosmina Cozma a trimis mingea dintr-o bară laterală în cealaltă, iar apoi aceasta a fost recuperată de portarul Petra Blazek; a doua oară, Oana Bucă a şutat defectuos, pe lângă buturile vâlcene. Până la urmă, HCM a intrat la vestiare cu un avantaj de patru goluri (13-9).

Diferenţa maximă de scor a fost de 11 goluri: 25-14, în minutul 49

După pauză, Iryna Glibko şi coechipierele sale „au mărit turaţia motoarelor la maximum” şi s-au desprins din ce în ce mai mult pe tabela de marcaj. Astfel, scorul a devenit 15-9, în minutul 33, dar apoi, după o perioadă bună de joc a handbalistelor lui Vasile Mărgulescu, Rapid a redus din handicap: 16-13 (în minutul 37). Acela a fost momentul maxim pe care l-a mai putut avea trupa din Capitală, deoarece, în următoarele 10 minute, HCM a punctat de şapte ori consecutiv, fără a mai încasa vreun gol, astfel că scorul a urcat la 23-13. Mai mult decât atât, „municipalele” au avut chiar 11 goluri în plus (25-14, în minutul 49)! Pe final, Aurelian Roşca a decis s-o odihnească pe lidera echipei, ucraineanca Iryna Glibko, iar asta le-a permis rapidstelor să aibă o scurtă tresărire de orgoliu: 25-17, în minutul 51. Însă doar atât! La final, s-a consemnat o diferenţă de zece goluri (31-21). (N.C.)