Halterofilii de la CS Chimia s-au întors cu şase medalii de la Naţionalele de juniori 2

Săptămâna trecută, mai exact între 18 şi 22 iunie, la Alba-Iulia s-a desfăşurat finala Campionatului Naţional de Haltere pentru Juniori 2. Întrecerea a fost dedicată sportivilor în vârstă de 16 şi 17 ani. Printre cei peste 200 de halterofili prezenţi s-au regăsit şi trei reprezentanţi ai clubului Chimia, din Rm. Vâlcea. Este vorba despre Andrada Bulai, Marius Gîrlescu şi Mihaela Buşe. Sportivii de la poalele Capelei s-au ridicat la nivelul aşteptărilor. Cele mai bune rezultate le-a înregistrat Andrada Bulai, care a cucerit trei medalii de aur la categoria 75 kilograme, având un avans faţă de următoarea clasată de 16 kilograme la smuls şi 10 la aruncat. Pe podium a fost şi Mihaela Buşe. La categoria 69 de kilograme, aceasta a cucerit trei medalii de argint. Marius Gîrlescu a ratat medalia de bronz la un kilogram, iar argintul, la 2 kilograme. Oricum, el s-a autodepăşit la Alba-Iulia, ridicând cu 6 kilograme mai mult decât la antrenamente. S-a clasat pe locul 4. Gîrlescu a concurat la categoria 77 kilograme. „Mă aşteptam să obţinem aceste rezultate. Fetele au fost pregătite. Şi Marius a ridicat mai mult decât în sală. Sunt mulţumit de felul în care s-au comportat toţi trei. Practic, cu aceste rezultate, am ajuns la un total de 9 medalii cucerite în acest an, şase de argint şi trei de aur (la juniori 2, Under 15 şi Under 17). Obiectivul nostru a fost să obţinem 8 medalii. L-am realizat deja şi chiar am depăşit aşteptările, în condiţiile în care mai avem încă trei finale până la sfârşitul anului, de juniori, tineret şi seniori, de unde mai putem lua încă şase medalii”, a spus antrenorul halterofililor de la CS Chimia, Daniel Moldovan, după concursul de la Alba-Iulia. (S.S.)