Gloria… s-a stins. Echipa lui Goran Kurtes a produs surpriza în prima etapă din 2022

CSM Bucureşti – CSM Slatina, partidă încheiată la scorul de 27-26 în favoarea gazdelor (în care vâlceanca Hermina Stoicănescu Olaru a fost printre principalele marcatoare (4 goluri) ale grupării antrenate de o altă vâlceancă, Victorina Bora, alături de Lorena Ostase (9 goluri) şi Luciana Popescu (4)) şi SCM Rm. Vâlcea – Minaur Baia Mare (33-32) au deschis anul 2022 în handbalul feminin românesc. După aceste două jocuri s-au mai disputat alte patru în runda a 10-a. SCM Craiova a adâncit şi mai mult rana celor de la Gloria Bistriţa (28-26), Rapid şi-a respectat blazonul cu Ştiinţa Bucureşti (32-27), iar Zalău a trecut fără drept de apel, în deplasare, de CSM Deva (15-26). Surpriza etapei a venit de la Buzău, acolo unde gazdele au pierdut duelul cu mult mai modesta Dacia Mioveni 2012. Formaţia pregătită de fostul antrenor al Vâlcii, Goran Kurtes (care după acest joc a semnat prelungirea contractului cu Mioveni), a câştigat prima repriză din deplasare, cu Gloria, cu 12-10 şi a remizat, într-a doua, 11-11. Partida s-a încheiat la scorul de 23-21 în favoarea argeşencelor, care, în urma acestui rezultat, au urcat pe locul 11 în Liga Florilor. În etapa viitoare, miercuri, pe 12 ianuarie, Dacia va juca în noua sală de la Mioveni în faţa campioanei, CSM Bucureşti. Gloria Buzău are meci la Zalău. Formaţia pregătită de Aurelian Roşca a avut un start bun de campionat. A câştigat cu Bistriţa, Deva, Craiova, Vâlcea, a făcut egal cu CSM Bucureşti şi a pierdut la diferenţă de doar un gol cu Rapid. În ultimele patru etape, a obţinut, însă, doar o victorie, la Slatina. A pierdut cu Cisnădie, Brăila, iar acum cu Mioveni. Gloria e la şase puncte de podium, dar campionatul e lung, oricând pot fi date peste cap calculele hârtiei.