Liga IIIFotbal

Galop de sănătate pentru Flacăra Horezu în restanța cu „satelitul” Hermannstadt 2

Restanța cu FC Hermannstadt 2, programată de FRF pentru marți, 10 noiembrie, s-a dovedit a fi pentru Flacăra Horezu un simplu antrenament cu public. „Olarii” au marcat în acest meci cât pentru întreg turul. Partida din Treapt s-a încheiat la scorul de 8-0 în favoarea gazdelor. Horezenii au început spectacolul din minutul 1. Fundașul Cristi Munteanu și-a trecut din nou numele pe lista marcatorilor, după reușita de la Simeria. Atunci a înscris în ultimul minut (90+2), aducând un punct Flacărei, iar acum a deschis balul. În minutul 15, avantajul gazdelor s-a dublat, după un autogol al lui Băcilă. Repriza s-a încheiat la scor de neprezentare: 3-0. În minutul 45, o centrare venită din partea stângă l-a gasit pe Nistor în careu, care a încercat să-și așeze mingea pe șut, însă Dobrescu a reacționat mai rapid și a trimis balonul în plasă.

În partea secundă mingea a mai intrat în poarta sibienilor de alte cinci ori. Raul Nistor, specialist în pase decisive, a dus scorul la 4-0 (minutul 47) și tot el a marcat golul 5 al Flacărei (min. 58), realizând „dubla”. Setul s-a încheiat în minutul 68, când R. Dinu a punctat pentru 6-0. S-a încheiat „setul”, dar nu și jocul. În minutul 75, Cătălin Grosu și-a pus semnătura pe cel mai frumos gol al meciului, după un șut de la 20 de metri. Mingea a lovit bara laterală și apoi a intrat în poartă. Numai Adi Popa nu a marcat, deși a avut câteva șanse bune în fața porții sibiene. A scos, însă, un penalti în minutul 90 și i-a dat posibilitatea lui Cristi Munteanu să realizeze și el „dubla”.

În urma acestui succes, Horezu a urcat pe locul 4 în serie. Sâmbătă, 14 noiembrie, Flacăra va juca tot pe teren propriu, cu Jiul Petroșani, în prima etapă din retur și ultima care se va mai desfășura în acest an.

Flacăra Horezu: Vladoi – Mihăescu, Bălan, Munteanu, Grosu, Nistor, Precup, Preda, Dobrescu, Popa, R. Dinu. Au mai jucat: Nuță, Eftimie, Bîrziche.