Foresta Mălaia a pierdut cu 4-3 meciul cu Cozia Călimăneşti, din optimile Cupei

În această după amiază, Cozia Călimăneşti a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei României – faza judeţeană. Echipa antrenată de Cristi Bora s-a impus cu scorul de 4-3, în deplasare, pe terenul echipei Foresta Mălaia. „Diferenţa a fost făcută de faptul că adversarii au fost mai experimentaţi şi au avut mai multe antrenamente în picioare. Însă, am oferit o replică foarte frumoasă. Am condus cu 1-0 la pauză, dar Cozia a întors soarta meciului în repriza secundă. Călimăneştenii au marcat apoi de trei ori la rând (1-3), după care noi am redus din handicap, 2-3, iar apoi partida s-a terminat cu 2-4. Din păcate, în acest duel, nu l-am avut la dispoziţie pe Adrian Olaru, un jucător important în angrenajul nostru, care a fost suspendat după cartonaşul roşu încasat în meciul din campionat, de la Căpşunarii Buneşti (1-3). Altfel, am avut ghinionul că am evoluat cu un jucător în minus pe teren după ce am încasat cel de-al doilea gol, Iulian Beleţ fiind eliminat. Cele trei goluri ale noastre au fost marcate de Daniel Vangu (2 – unul din penalti) şi Paul Vangu”, a spus primarul din Mălaia, Gabriel Ţolea.
Aşa cum se cunoaşte, în sferturile de finală ale Cupei României (care vor avea loc pe 26 aprilie) au acces doar echipe din Superliga judeţeană de fotbal. Este vorba de Posada Perişani, Viitorul Dăeşti, Flacăra Horezu, Voinţa Orleşti, Cozia Călimăneşti, Unirea Tomşani, CS Mădulari şi FC Băbeni.
Potrivit informaţiilor furnizate de secretarul general al AJF Vâlcea, Daniel Demetrescu, tragerea la sorţi a partidelor din sferturile Cupei României s-ar putea desfăşura abia luni, 10 aprilie, după terminarea sezonului regulat din Superligă şi din Liga a IV-a. Tot atunci, se va stabili de altfel şi programul meciurilor din play-off şi play-out, atât în Superligă, cât şi în Liga a IV-a. (N.C.)