Flacăra Horezu, victorioasă la Pucioasa! Neamţu a lovit, din nou, decisiv!

• echipa din Treapt s-a impus la limită, cu 1-0, în meciul pe care l-a disputat sâmbăta trecută, în deplasare

Flacăra Horezu s-a întors victorioasă din deplasarea pe care a efectuat-o, week-end-ul trecut, la Pucioasa. Formaţia din Treapt s-a impus la limită, cu scorul de 1-0 (după 0-0, la pauză), unicul gol în partida de sâmbătă, 4 mai, fiind marcat de Ionuţ Gonzales Neamţu, în minutul 67. Atunci, Alex Luchian Butoi a centrat de pe partea stângă, tânărul atacant din Treapt a preluat mingea în suprafaţa de pedeapsă şi a şutat cu latul, fără nicio speranţă pentru portarul advers.

Alex Cioablă a ratat un penalti, la scorul de 0-0

Succesul echipei din oraşul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu putea fi şi mai mare dacă „olarii” n-ar fi irosit un penalti, la 0-0, în prima jumătate a reprizei secunde. Flacăra Horezu a beneficiat de o lovitură de pedeapsă după ce, la o centrare de pe partea dreaptă, trimisă de Adi Popa, un adversar a atins mingea cu mâna în careul de 16 metri. Alex Cioablă a şutat însă peste transversală şi a ratat astfel şansa de a deschide scorul. Acesta este al doilea penalti pe care horezenii l-au irosit în sezonul actual al Ligii a III-a. Prima lovitură de pedeapsă ratată a fost cea a lui Raul Nistor, chiar în runda inaugurală a sezonului, cu Sporting Roşiori (0-0), când mingea trimisă de căpitanul din Treapt a fost apărată de portarul advers.
Pe lângă lovitura de la 11 metri pe care nu a putut s-o transforme în gol în partida cu FC Pucioasa, Alex Cioablă a mai irosit alte două oportunităţi de a însrie: una la 0-0, alta la 1-0. De partea cealaltă, adversarii au avut şansa de a smulge in extremis un punct, dacă au trimis mingea în bara transversală, pe final de meci.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Robert Popa – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristian Munteanu, Emilian Bârziche, Sebastian Bobină, Raul Nistor, Adi Popa, Eduard Neacşu (Ionuţ Gonzales Neamţu), Alex Luchian Butoi (Vali Munteanu), Alex Cioablă (Ionuţ Simeanu). (N.C.)