Flacăra Horezu s-a impus categoric cu Astra 2 Giurgiu (4-0)

La mijlocul acestei săptămâni, Flacăra Horezu a disputat, în deplasare, un nou meci din Liga a III-a. Astfel, în runda intermediară de miercuri, 8 mai, trupa din Treapt a evoluat pe terenul „Conpet”, din satul Strejnicu (comuna Târgşoru Vechi – judeţul Prahova), în compania echipei Astra 2 Giurgiu. „Olarii” au prins o zi cu adevărat formidabilă şi au reuşit să câştige categoric acest duel, cu scorul de 4-0 (după 3-0, la pauză!). Formaţia vâlceană a obţinut astfel cea mai clară victorie din actualul sezon. Precedentele succese nete au fost la cel mult trei goluri diferenţă: cu Viitorul Domneşti (4-1, pe teren propriu), Atletic Bradu (victorii cu 3-0, atât acasă, cât şi în deplasare) şi FC Voluntari 2 (3-0, în Treapt).

Alex Cioablă, Ciprian Dinu şi Denis Vlădoi au avut contribuţii însemnate la cea mai clară victorie a „olarilor” din Liga a III-a

Atacantul Alex Cioablă (fostul elev al lui Gică Hagi, de la Viitorul Constanţa) a izbutit să-şi treacă în cont un hat-trick în această partidă, el înscriind toate cele trei goluri din prima repriză, în minutele 14, 28 şi 45. Mai întâi, acesta a fructificat, cu capul, o centrare perfectă a lui Eduard Neacşu: 0-1. Apoi, la al doilea gol, Cioablă a fost „omul potrivit la locul potrivit”, la lovitura de cap a lui Adi Popa, când mingea a fost respinsă în bară de portarul advers, de unde a sărit la vârful din Treapt, care a trimis-o în plasă: 0-2. Chiar înainte ca echipele să intre la vestiare, horezenii s-au desprins la 3-0: Adi Popa a centrat de pe partea dreaptă, iar Cioablă a înscris din careul de 16 metri.
Ulterior, pe finalul meciului, în minutul 78, s-a alăturat listei marcatorilor şi fundaşul Ciprian Dinu, care a punctat, tot cu capul, din interiorul suprafeţei de pedeapsă, după un corner executat de Radu Georgescu: 0-4. Pe lângă aceste două goluri, „olarii” au mai încă o ocazie mare de a marca, în prim-plan aflându-se antrenorul-jucător Adi Popa. Altfel, şi giurgiuvenii s-au apropiat periculos de câteva ori de poarta vâlceană, dar tânărul portar Denis Vlădoi a avut de fiecare dată intervenţii foarte bune.
În acest duel, pentru Flacăra Horezu au evoluat următorii jucători: Denis Vlădoi – Samson Nwabueze, Ciprian Dinu, Cristi Munteanu, Emilian Bârziche, Raul Nistor, Sebastian Bobină, Adi Popa, Eduard Neacşu, Alex Luchian Butoi, Alex Cioablă. În repriza secundă, au mai fost folosiţi Vlăduţ Bălan, Radu Georgescu, Vali Munteanu şi Ionuţ Simeanu. (N.C.)