Liga IIIFotbal

Flacăra Horezu a făcut show la Strejnicu! „Olarii” au obţinut cea mai clară victorie din acest sezon

În această seară, Flacăra Horezu a disputat, în deplasare, un nou meci din Liga a III-a. Trupa din Treapt a evoluat pe terenul „Conpet”, din satul Strejnicu (comuna Târgşoru Vechi – judeţul Prahova), în compania echipei Astra 2 Giurgiu. „Olarii” au prins o zi formidabilă şi au reuşit să câştige categoric acest duel, cu scorul de 4-0 (după 3-0, la pauză!). Formaţia vâlceană a obţinut astfel cea mai clară victorie din actualul sezon.

Atacantul Alex Cioablă (fostul elev al lui Gică Hagi, de la Viitorul Constanţa) a izbutit să-şi treacă în cont un hat-trick în această partidă, el înscriind toate cele trei goluri din prima repriză, în minutele 14, 28 şi 45. Ulterior, pe finalul meciului, în minutul 78, s-a alăturat listei marcatorilor şi fundaşul Ciprian Dinu.

În week-end, Adi Popa, Florin Matache joacă în Treapt, cu Unirea Bascov

Graţie victoriei de la Strejnicu, Flacăra Horezu continuă cursa pentru locul 2 în Seria a III-a. În acest moment, fotbaliştii din oraşul administrat de primarul Nicolae Sărdărescu au 51 de puncte şi se află la două „lungimi” în spatele formaţiei FC „U” Craiova, care ocupă poziţia secundă în clasament.

Adi Popa, Florin Matache & Co. vor disputa următorul meci din Liga a III-a în acest week-end, pe teren propriu, cu Unirea Bascov. Partida cu formaţia argeşeană va conta pentru cea de-a 28-a etapă a sezonului şi va avea loc sâmbătă, 11 mai, de la ora 18.00, pe cochetul stadion din Treapt. (N.C.)