Liga 6Fotbal

Flacăra Horezu, 90%, campioană!

Sâmbătă, 17 martie, pe stadionul din Treapt s-a desfăşurat derby-ul Superligii vâlcene, dintre Flacăra Horezu şi Cozia Călimăneşti, primele două clasate. Pentru a menţine lupta pentru titlu deschisă, oaspeţii aveau nevoie de o victorie sau măcar un egal. Elevii lui Ilinca au plecat, însă, fără puncte de la Horezu. Flacăra s-a impus cu scorul de 3-1 şi astfel şi-a asigurat, în proporţie de 90 la sută, titlul judeţean. E adevărat, mai sunt multe meciuri de jucat, însă e greu de crezut că vreuna dintre următoarele două clasate, Cozia sau Viitorul Dăeşti, mai poate anula diferenţa care le desparte de lider. Gruparea din Călimăneşti e la 8 puncte de Flacăra, iar dăeştenii ajung tot la 8 puncte, dacă se impun azi în faţa celor de la Unirea Tomşani.

Derby-ul etapei a 18-a a început practic de la scorul de 1-0 pentru gazde. În minutul 6, Georgescu, unul dintre cei mai buni jucători ai horezenilor din prima repriză, a centrat în careu, Verdeş s-a înălţat şi a trimis balonul cu capul pe colţul lung: 1-0. Replica oaspeţilor a întârziat să apară. Cozia nu a avut, practic, nici măcar o ocazie pe parcursul primelor 45 de minute. În schimb, Adi Popa şi colegii şi-au mai creat oportunităţi de a înscrie, chiar dacă atacantul Bobi Verdeş a părăsit terenul încă din minutul 18, după o întindere. Partea secundă a fost mai animată. Cozia a încercat să încline balanţa în favoarea ei. Au marcat, însă, tot gazdele. În minutul 50, Georgescu a reuşit să-şi scoată din joc adversarul direct şi, cu un şut plasat, de la marginea careului, a dus scorul la 2-0. Cinci minute mai târziu, oaspeţii au relansat jocul. Lăzărescu a redus din handicap: 2-1. Suspansul s-a menţinut până spre final. În minutul 90, Precup a avut şansa de a duce scorul la 3-1, însă a trimis balonul în bară. Apoi s-a revanşat. În cel de-al treilea minut al prelungirilor, a profitat de o eroare în defensiva oaspeţilor, l-a servit perfect pe Adi Popa, care a stabilit scorul final: 3-1. (S.S.)