Flacăra a câștigat și returul cu Costești. Alexandru Trașcă a debutat cu gol în Treapt. ”Dede” a ajuns în Ambulanță

Sâmbătă, 6 noiembrie, Flacăra Horezu și Minerul Costești s-au întâlnit din nou în Liga a III-a. De această dată pe stadionul din Treapt, într-un meci în care suporterii nu au avut acces în tribună, dar și-au susținut favoriții din spatele gardului împrejmuitor. Confruntarea dintre cele două a avut același deznodământ ca și în tur. Flacăra s-a impus cu scorul de 2-1. Prima repriză a aparținut oaspeților. Au fost mai prezenți în joc, și-au creat oportunități de a înscrie. Încă din minutul 4 au încercat să surprindă. Neacșu l-a testat pe Sporea, cu un șut de la 20 metri. Portarul horezean a evitat golul. Nu a mai reușit și în minutul 13. Elevii lui Narcis Enăchescu au pierdut mingea la jumătatea terenului. Trașcă a pătruns în flancul stâng, și-a driblat adversarul, a trimis balonul pe 11 metri. Casoni, la limita off-side-ului, a preluat și a adus-o pe Costești în avantaj: 0-1. Pentru Flacăra nu a fost o postură neobișnuită. În multe meciuri a plecat de la 1-0 pentru adversar. Au fost situații când a reușit să revină, în altele, nu. Cu Minerul, putea să fie și mai rău. Pașoi a avut șansa de a dubla avantajul. A scăpat singur cu Sporea. Portarul horezean a fost încă o dată inspirat și s-a opus golului. Spre finalul primei reprize s-a evidențiat și Marius Vlădoi între buturi, după o lovitură liberă executată de Georgescu, de la marginea suprafeței de pedeapsă, lateral stânga. În ciuda greșelilor din apărare și a celor câteva mingi oferite cadou oaspeților, în minutul 42 ”olarii” au relansat meciul. Răzvan Dinu, cu un șut tot din flancul stâng, l-a învins pe ”Țețe”. Mingea s-a dus din blocaj sub transversală, păcălindu-l pe antrenorul din poarta Costeștiului.

În partea secundă, s-au schimbat rolurile. Jucătorii veniți de pe bancă au adus plusul de care avea nevoie Flacăra pentru a înclina jocul în favoarea ei. Kenneth s-a aflat într-o dispoziție bună de joc, a creat spații, a avut ocazii. Dinu, Dobrin și Kenneth au fost cei mai periculoși jucători din tabăra gazdelor. Au avut șanse mari de a-și aduce echipa în avantaj. ”Țețe” a păstrat tabela neschimbată. Nu a mai avut cum să intervină în minutul 87.

După o minge deviată, balonul a ajuns în partea stângă, la Alex Trașcă, care a trimis balonul în plasă. Jucătorul transferat în această săptămână la echipa din Treapt a avut un debut perfect. A intrat pe teren în minutul 58, iar cu puțin timp înainte de finalul jocului a înscris golul victoriei, de 2-1, care urcă echipa din Horezu pe locul 6 în clasament, la trei puncte distanță de ultimul loc care asigură prezența în play-off. Minerul nu a pierdut doar cele trei puncte în Treapt, ci și unul dintre cei mai buni jucători. ”Dede” Trașcă a părăsit terenul imediat după pauză. După un duel cu Mario Diaconescu a căzut rău, pe umăr. A ajuns în Ambulanță. Medicii prezenți la teren i-au fixat umărul, însă va avea nevoie în continuare de un control amănunțit. Semnele nu sunt bune. ”Dede” crede că sunt șanse mici să mai poată juca în acest an, 2021.

Pentru Flacăra au jucat în derby-ul județean: Sporea – M. Diaconescu, Ovye, Burcea, Tudor, Dobre, Bîrzan, Nistor, I. Marian, Georgescu, Dinu. Au mai intrat: Comănescu, Dobrin, Kenneth, Trașcă, Horumbă.

Minerul Costești s-a bazat pe: M. Vlădoi – Nicolaescu, Proteasa, Vladu, Pufu, Vlad, Trașcă, Casoni, Neacșu, Rizea, Pașoi. Au mai intrat: Rădulescu, Păun, Kelemen, Milosteanu.